Адрес: 423578, г. Нижнекамск, ул. Юности, д. 34

Новости МБОУ "Лицей №14"

Туган телләр айлыгы

Опубликовано: 29.01.2024

29 нчы гыйнвар көнне Туган телләр айлыгы кысаларында, 14 нче лицейның туган тел һәм туган тел әдәбияты укытучылары Сәйфуллина Ландыш Зиннур кызы, Насыйрова Фәридә Мирсат кызы, Идиятова Рәмзия Муллаәхмәт кызы, Насыйрова Миләүшә Сәлмән кызы 3г, 3в, 4б, 5б, 6б сыйныфларында "Хәрәкәтле татар халык уеннары " дип исемләнгән танып- белү уеннары үткәрделәр.

Укучылар бик теләп меңьеллык тарихы булган, буыннан- буынга тапшырылып, безнең көннәргә кадәр сакланып килгән " Чума үрдәк, чума каз", "Миңлебай", "Су анасы", "Түбәтәй ", "Ак калач", "Без- без, без идек", "Яулык бәйләшле", "Кем җитезрәк ", "Йозаклы","Кәрия-Зәкәрия, "Йөзек салыш", "Капкалы" милли уеннарын уйнадылар.

Уеннарның гади кагыйдәләрен белеп, алар балачакның мавыктыргыч дөньясына гына түгел, ә әби- бабаларыбызның ничек яшәүләрен һәм ял итүләрен дә белделәр.Милли уеннар уйнау буыннар арасындагы бәйләнешне саклый, милләтнең этник тарихын өйрәнүдә кыйммәтле чыганак булып хезмәт итә.