Адрес: 423578, г. Нижнекамск, ул. Юности, д. 34

Новости МБОУ "Лицей №14"

Краеведческий отряд

Опубликовано: 13.06.2023

Краеведческий отряд 13 июня посетил музей Образования, расположенного в педагогическом колледже города Нижнекамска.

Экскурсию проводили хранительницы музея Альмира Назимовна и Светлана Ивановна. Вниманию школьников были представлены фотографии педагогов ветеранов труда, грамоты и дипломы стипендиатов педагогического образования, поделки и творческие работы занявшие призовые места в различных конкурсах.

Разнообразные экспозиции так и манили в путешествие по миру знаний, которые помогли ребятам почувствовать, как огромен и увлекателен этот мир и какие чудесные открытия можно совершить. Изучая экспозиции музея школьники узнали о самых значимых этапах развития системы образования в нашей стране, какие уникальные документы и предметы по данной тематике собраны в музее.

Посмотрели какие парты стояли в классах в школьные годы бабушек и дедушек, какую форму тогда носили, какие значки и пионерские галстуки были у каждого ученика в зависимости от его возраста, узнали, как потом, училось поколение нынешних родителей.

Ребята получили ознакомительный материал и позитивное настроение от посещения данного музея. Учитывая что 2023 год указом Президента России Владимира Путина объявлен Годом педагога и наставника, выражаем благодарность удивительным наставникам Альмире Назимовне и Светлане Ивановне за их бесценный опыт.

_

13 июньдә туган якны өйрәнү отряды Түбән Кама шәһәренең педагогия көллиятендә урнашкан Мәгариф музеенда булды.

Экскурсияне музей сакчылары Альмира Назимовна һәм Светлана Ивановна үткәрделәр. Мәктәп укучылары игътибарына педагогларның һәм хезмәт ветераннарының фотосурәтләре, педагогик белем бирү стипендиатларының грамоталары һәм дипломнары, төрле конкурсларда призлы урыннар яулаган кул эшләре һәм иҗади эшләр тәкъдим ителде.

Музейдагы төрле экспозицияләр Белем дөньясы буйлап сәяхәткә алып чыкты һәм балаларга бу дөньяның никадәр зур һәм мавыктыргыч булуын ачты, нинди искиткеч ачышлар ясарга мөмкинлеген тоярга ярдәм итте. Музей экспозиция ләрен өйрәнгәндә укучылар илебездә мәгариф системасының иң мөһим үсеш этапларын, музейда әлеге тематика буенча нинди уникаль документлар һәм предметлар тупланганлыгы турында белделәр.

Әби- бабайларның мәктәп елларында сыйныфларда нинди парталар торганын, ул вакытта нинди формада йөргәннәрен, һәр укучының яшенә карап нинди значоклар һәм пионер галстуклары булганын, хәзерге ата- аналарның буыны ничек укыганын белдек.

Балалар әлеге музейга барудан танышу материалы һәм уңай кәеф алдылар. 2023 ел Россия Президенты Владимир Путин Указы белән педагог һәм остаз елы дип игълан ителүен исәпкә алып, остазлар Альмира Назимовна һәм Светлана Ивановнага педагогларга һәм укучыларга биргән кыйммәтле тәҗрибәләре өчен рәхмәт белдерәбез.