Адрес: 423252, Российская Федерация, Республика Татарстан, г. Лениногорск, улица Морякова, дом 10
E-Mail: len_sch_5@mail.ru, госпаблик: https://vk.com/len_sch_5
У нас учат: 36 педагогических работников

Габдулла Тукай - халкыбызның горурлыгы, мәңге сүнмәс якты йолдызы.

Опубликовано: 28.04.2023

5 нче мәктәптә 24 нче апрельдән туган телләр атналыгы старт алды.Традиция буенча күпчелек чаралар татар халкының бөек шагыйре Г.Тукайга багышлана. Менә быел да 26 нчы апрель көне Г.Тукайның 137 еллыгына багышланган радиолинейкадан башланды. Балалар татар халкының күркәм шагыйре, аңа багышланган әсәрләрнең, картиналарның хәтердә саклануы, аның  халкына, Ватанына карата булган мәхәббәте турында дәртләнеп сөйләделәр. Һәр сыйныфта бу көнне, беркемне дә битараф калдырмаган Г.Тукайның тормыш юлы, иҗаты турында күренешләр, аның үлмәс шигырьләре искә алынды, әкиятләре сөйләнде. Мәктәп фойесында Г. Тукай әсәрләре буенча рәсемнәр күргәзмәсе оештырылды, тәнәфесләрдә шагыйрь әкиятләре буенча мультфильмнар күрсәтелде. 3 сыйныф укучылары Ю.А. Гагарин исемендәге балалар китапханәсе хезмәткәрләре белән «Тукай әкиятләре һәм шигырьләре буенча сәяхәт» дигән темага очрашу оештырдылар. Балалар әкият геройларын атадылар, татар һәм рус телләрендә шигырьләр укыдылар, танылган геройлар Шүрәле һәм Су анасы  белән уеннар уйнадылар. 11Т сыйныф укучылары Г.Тукай һәйкәле янында уздырылган митингта катнашты. Тукай мәнге безнең йөрәкләрдә. Аның иҗаты балаларны матурлыкка, гаделлеккә, шәфкатьлелеккә өйрәтә. Тукай исән, исеме - телләребездә, җырлары, шигырьләре һәм әкиятләре - күңелләребездә.

С 24 апреля в школе №5 стартовала неделя родных языков. Традиционно большая часть мероприятий посвящается дню рождения великого поэта татарского народа Г.Тукая. Вот и в этом году 26 апреля в школе начался с радиолинейки, посвященной 137 –летию поэта. Ребята с воодушевлением рассказывали о том, как наш народ бережно хранит память о прекрасном поэте, о посвященных ему произведениях, картинах, о его неутомимой любви к своему народу, к родине... В каждом классе в этот день звучали его бессмертные стихи, пересказывались сказки, ребята вспоминали факты из биографии Г.Тукая, которые никого не оставляют равнодушным. В фойе школы была организована выставка рисунков по произведениям Г.Тукая, на переменах транслировались мультфильмы по мотивам сказок поэта. Учащиеся 3 классов организовали встречу с работниками детской библиотеки имени Ю.А.Гагарина по теме «Путешествие по сказкам и стихам Тукая». Дети угадывали героев сказок, читали стихи на татарском и на русском языках, играли игры с известными героями Шурале и Водяной. Учащиеся 11Т класса приняли участие в митинге у памятника Г.Тукая, где почтили память великого поэта, прошедшего короткий, но полный творческого горения путь. Его книги учат детей красоте родного края, доброте, призывают быть милосердным, справедливым и смелым.