Адрес: 423252, Российская Федерация, Республика Татарстан, г. Лениногорск, улица Морякова, дом 10
E-Mail: len_sch_5@mail.ru, госпаблик: https://vk.com/len_sch_5
У нас учат: 36 педагогических работников

День рождения Рамазана Байтимерова

Опубликовано: 05.04.2023

5 апрель татар шагыйре, Татарстан гимнының сүзләр авторы Рамазан Байтимеровның туган көне. Аңа бүген 100 яшь тулыр иде.Шул уңайдан  Рамазан Муллагали улы Байтимеровны искә алу дәресләре үтте. Укучылар аның иҗаты, тормышы белән якыннан таныштылар, шигырьләрен укыдылар, аның сүзләренә язылган җырлар тыңладылар.
Рамазан Байтимеров бик күп шигырьләр, поэмалар авторы. Аның иҗатында Бөек Ватан сугышы, туган ил, нефтьчеләр, гади хезмәт ияләре язмышы урын алган. Ул – патриот- шагыйрь. Аның “Якты юл”, “Ялгыз Бану”, “Девон җыры”, “Уңыш җыры”, “Тере мәет”, “Ил-батыр”, “Укытучы”, “Яшәү хакына”. “Орбитадан читтә”, “Дипломант”, “Сәлимәкәй” дип аталган пьесалары билгеле. Шагыйрьнең “Туган ягым”, “Канатларым”, “Мәңгелек яшьлек”, “Җырларым – солдатларым” дигән җыентыклары басылып чыкты.
Р.Байтимеровның күп кенә шигырьләренә Рөстәм Яхин, Сара Садыйкова, Әнвәр Бакиров, Бату Мөлеков кебек күренекле композиторлар көй язган.

5 апреля-День рождения татарского поэта, автора слов гимна Республики Татарстан Рамазана Байтимерова.Сегодня ему исполнилось бы 100 лет.В связи с этим в школе были проведены уроки памяти поета-патриота Рамазана Муллагалиевича Байтимерова. Учащиеся познакомились с его творчеством, жизнью, читали его стихи, слушали песни, написанные на его слова. Рамазан Байтимеров-автор многих стихотворений, поэм. В его творчестве отражены тяготы Великой Отечественной войны, любовь к Родине, судьбы нефтяников, простых трудящихся.