С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Муниципальное казенное учреждение «Управление образования Исполнительного комитета Заинского муниципального района Республики Татарстан»

Адрес: 423520, Республика Татарстан, город Заинск, улица Крупской, дом 6
Телефон: +7(855)-587-08-13
E-Mail: zairoo@mail.ru
Короткое название: МКУ "Управление образования Исполнительного комитета ЗМР РТ"
Руководитель: Сафаргалиев Эрнст Раисович

Новости Управления образования

VII республиканская научно-практическая конференция Таджетдина Ялчыгула

Опубликовано: 17.11.2022

Хатып Юсуфович рассказал о Тажетдине Ялчыгуле, который был особенно близок, дорог для Заинского края, стремился сделать татарский мир просвещенным и познавательным. Он подчеркнул важность конференции, как мероприятия по сохранению родного языка, развитию национального образования, поблагодарил гостей, учителей и учащихся, пожелал успехов. Конференция работала в четырех секциях. Учащиеся представили свои творческие, научно-исследовательские работы в таких направлениях, как «Традиции, обычаи моего народа», « Труженик - обладатель чести»,

«Влюбленные в родную землю давно». В 4 секции шла работа по теме: «Изучение и использование в учебно-воспитательной работе наследия писателя, религиозного деятеля и учителя Тажетдина Ялчыгула.

Бүген, 16 нчы ноябрь көнне, Зәй шәһәренең аерым фәннәрне тирәнтен өйрәнү юнәлешле 7 нче урта гомуми белем мәктәбендә  Таҗетдин Ялчыгол исемендәге VII  республикакүләм   укучылар һәм укытучыларның фәнни-гамәли конференциясе узды. Конференция татар әдәбият галиме, дәреслекләр авторы, тәнкыйтьче, Татарстан һәм Россиянең атказанган фән эшлеклесе, фән һәм техника өлкәсендә ТР Дәүләт премиясе лауреаты, филология фәннәре докторы, профессор, Татарстан Язучылар берлеге әгъзасыМиңнегулов Хатыйп Йосыф  улының видео-мәрәҗәгате белән  башланып китте. Миңнегулов Хатыйп Йосыф улы Зәй төбәге өчен аеруча якын, кадерле, татар дөнъясын аң-белемле, мәгърифәтле итәргә тырышкан Таҗетдин Ялчыгол турында сөйләде.Туган телне саклау, милли мәгарифне үстерү чарасы буларак  конференциянең мөһимлеген ассызыклап үтте, кунакларга, катнашучы укытучы һәм укучыларга рәхмәт сүзләрен җиткерде, уңышлар теләде.

Конференция дүрт секциядә эшләде.  Укучылар үзләренең иҗади, фәнни-эзләнү эшләрен «Халкымның гореф- гадәтләре, йолалары», « Хезмәт иясе- хөрмәт иясе », « Туган җиргә гашыйк күптәннән » дип аталган юнәлешләрдә тәкъдим иттеләр. 4 нче секциядә укытучылар  «Язучы, дин эшлеклесе һәм мөгаллим Т. Ялчыголның мирасын өйрәнү һәм укыту-тәрбия  эшендә куллану»   дигән тема буенча эш барды.