Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Шеморданский лицей "Рост" Сабинского муниципального района Республики Татарстан"

Адрес: 422050, Республика Татарстан, Сабинский район, с. Шемордан, ул. Ф.Карима. д.2
Телефон: +7(843)-623-22-90
E-Mail: shemordan1@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Шеморданский лицей "Рост"
Руководитель: Мухаметов Ильфат Рустамович
Год основания учреждения: 2004

“Көмеш кыңгырау”

Опубликовано: 05.02.2021

5 февраля в Шеморданском лицее совместно с  Шеморданской детской библиотекой состоялась встреча с сотрудниками “Көмеш кыңгырау”. Первая часть встречи называлась” Тарих эзләреннән". На мероприятии учащиеся лицея продемонстрировали гостям народные праздники, обряды, игры. Угощали татарскими  национальными блюдами. Вторая часть встречи прошла в библиотеке лицея под названием “Әдәби кафе”. Через театрализованное мероприятие маленькие читатели “Көмеш кыңгырау познакомились с историей газеты. Дети  и сами рассказывали стихи, танцевали и пели. А с сегодняшней жизнью газеты ознакомили уважаемые гости Гасимова Р. А. и Фаттахова Л. Р. Встреча прошла в теплой атмосфере. В душе участников остались только положительные эмоции.

5нче февраль көнне Шәмәрдән лицеенда Шәмәрдән балалар китапханәсе белән берлектә “Көмеш кыңгырау” хезмәткәрләре белән очрашу булып узды. Очрашуның беренче өлеше “Тарих эзләреннән” дип исемләнгән чара иде. Әлеге чарада лицеебыз укучылары  кунакларга халкыбызның бәйрәм-йолалары, гореф-гадәтләреннән күренешләр, уеннар күрсәттеләр. Татар халкының милли ризыклары һәм чәй белән сыйладылар. Очрашу бәйрәменең икенче өлеше лицеебыз китапханәсендә “Әдәби кафе” исеме астында узды. Театральләштерелгән чара аша “Көмеш кыңгырау”ның нәни укучылары газетаның тарихы белән таныштылар. Үзләре дә матур шигырьләр сөйләп, биеп һәм җырлап күрсәттеләр. Ә газетаның бүгенге көн яшәеше белән хөрмәтле кунакларыбыз Гасыймова Р.А. белән Фәттахова Л.Р. үзләре таныштырдылар. Очрашу кичәсе бик күңелле җылы мөнәсәбәттә узды. Катнашучылар күңелендә бары тик уңай эмоцияләр генә калды.