• Арский
  • Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Арский детский сад №10» Арского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422000, г. Арск, ул. Банковская, д. 29
Телефон: +7(843)-663-20-12
Короткое название: МБДОУ "Арский детский сад №10" Арского муниципального района РТ
Руководитель: Гиззатуллина Фания Даниловна

МБДОУ «Арский детский сад №10"

Балалар һәм куркынычсызлык

Опубликовано: 06.10.2022

Хәзерге дөньядагы социаль һәм экологик торышның планетадагы барлык кешеләргә дә борчу тудырганы беркем өчен дә сер түгел. Аеруча без аны иң ярдәмгә мохтаҗ  булган  гражданнар – кечкенә балалар өчен тоябыз. Без барыбыз да - педагоглар, әти – әниләр, тәрбиячеләр түбәндәге сорауга җавап бирергә тырышабыз. Ничек итеп балаларыбызга куркынычсыз һәм сәламәт тормыш булдырырга. Бала төрле ситуацияләргә очрап югалып калырга мөмкин. Өлкәннәрнең бурычы тормыштагы куркыныч ситуацияләр белән очрашуга әзерләү генә түгел, э мисал итеп китереп, анлату.
     Балалар белән куркынычсызлык кагыйдәләре турында без, өлкәннәр сөйләшкәндә, әлбәттә, мисаллар китерәбез. Уен ситуация аркылы барлык куркынычсызлык анлатыла. Без тэрбиячелэр мондый куркыныч хэллэр булмасын очен балалар бакчасында кон дэ энгэмэлэр, уеннар уткэрергэ тырышабыз. Мондый уеннарда балалар  бик  телэп катнаша.
   Без кызыклы һәм аңлаешлы итеп балаларга өйдә һәм урамда үз - үзен дөрес тотарга өйрәтергә тиеш. Әлбәттә өйрәтү барышында балалар өчен өлкәннәрнең шәхси үрнәге зур роль уйнаганын онытмаска кирәк.