• Верхнеуслонский
  • Школы
  • МБОУ «Верхнеуслонская гимназия имени Героя Советского Союза Зиннурова Набиуллы Шафиговича» Верхнеуслонского муниципального района РеспубликиТатарстан / Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районының «Советлар Союзы Герое Нәбиулла Шәфикъ улы Зиннуров исемендәге Югары Ослан гимназиясе» муниципаль бюджет гомуми белем учреждениесе.

Адрес: 422570, Республика Татарстан, Верхнеуслонский район, село Верхний Услон, ул. Печищинский тракт, дом1.
Телефон: +7(843)-792-12-09
E-Mail: gimnazia_uslon@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Верхнеуслонская гимназия им.Зиннурова Н.Ш."
Руководитель: Айзатвафина Зегря Гумеровна

Новости МБОУ "Верхнеуслонская гимназия им.Зиннурова Н.Ш.""

У нас в гостях «Сабантуй»

Опубликовано: 19.02.2015

Наконец-то, наши мечты сбылись. В рамках недели татарского языка в МБОУ «Верхнеуслонская гимназия» прошла встреча с поэтессой, лауреатом премии имени А. Алиша, заведующий литературным отделом журнала «Сабантуй» Йолдыз Шараповой. Подготовка к этому празднику началась уже в декабре. Сначала, ученики татарской группы 4 и 6 классов подписались на журнал «Сабантуй» по инициативе учителя Р.А.Зиганшиной. Стихи учили по книгам Йолдыз Шараповой «Колакчын кигән Кояш”, “Ялкау тел” (на русском и татарском языке), которые заранее приобрела учитель татарского языка и литературы Гараева Г.Г. В конкурсе чтецов стихи читали ученики 2,4,5,6 и 7 классов, а оценку дала сама-автор Йолдыз Шарапова. Хусаинова Зиля и Мухаметзянов Данир – ученики Зиганшиной Р.А., Плохов Денис – ученик Гараевой Г.Г. были награждены призами-книга с автографом поэтессы. Также Ильназ Акберов (3кл) сыграл на баяне , а Регина Петухова и Анна Платцева спели дуэтом песни на ее стихи. Все остались очень довольны. В конце мероприятия Й.Шарапова прочла стихи из своей новой книги. Мы благодарны администрации гимназии за поддержку нашей идеи, учителю татарского языка и литературы Гараевой Г.Г. , которая сумела организовать эту встречу.

«Сабантуй»  бездә кунакта

Ниһаять , безнең хыялларыбыз  тормышка ашты:гимназиядә татар  теле атналыгы кысаларында “Сабантуй “  журналының әдәби бүлек мөдире  шагыйрә, А.Алиш премиясе лауреаты Йолдыз Шарапова  белән очрашу булды. Бу бәйрәмгә балалар  бик тырышып,теләп әзерләнделәр.Декабрь  аенда ук  4,6 нчы сыйныфның татар төркеме укучылары  татар теле укытучысы Р.А.Зиганшина  тәкъ диме белән “Сабантуй ” ж урналына  язылды. Шагыйрә Йолдызның “Колакчын кигән Кояш”, ”Ялкау тел” китабындагы шигырьләрне  2,4,5,6,7 нче сыйныф укучылары  яттан өйрәнделәр. ШИгырь уку бәйгесендә Йолдыз Шарапова үзе төп  судья булып, гадел бәя бирде.Хөсәенова Зилә(6 кл.),Мөхәммәтҗанов Данир(6 кл.) -Р.А.Зиганшина укучылары,Плохов Денис (7кл.)-Гараева Г.Г. укучысы бәйгедә җиңеп, шагыйрәнең култамгалы китабы белән бүләкләнде.3 нче сыйныф укучысы Илназ Акберов баянда уйнап,7 нче сыйныф кызлары Регна Петухова,Платцева Аня шагыйрә шигыренә язылган җырны башкарып, бәйрәмгә ямь өстәде. “Сабантуй “ журналының чишмә башы  турында А.Ш.Рахматуллина әзерләгән презентация  карадылар. Ахырдан Й.Шарапова  үз шигырьләрен укыды..Барысы да  бик  канәгат ь булдылар. Бәйрәмне оештыруда,шагыйрә белән элемтә урнаштыручы татар теле укытучысы Г.Г. Гараевага һәм гимназия җитәкчелегенә зур рәхмәт  белдерелде.
       Дуслык җепләре өзелмәсен, нык булсын, дәвамлы булсын!