Адрес: 422065, Республика Татарстан, Сабинский район, с.Большие Кибячи, ул.Ф.Энгельса, д.75
Телефон: +7(843)-624-26-67
E-Mail: kibichisaba@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Большекибячинская СОШ"
Руководитель: Шаймиев Ильнар Ильшатович
У нас учат: 21 учитель

новости школы

Сатыш мәдрәсәсенә экскурсия

Опубликовано: 28.03.2024

28 нче март көнне 5,8 нче сыйныф укучылары Сатыш мәдрәсәсендә экскурсиядә булдылар. Мәдрәсәнең тарихы, бинасы хакында күп мәгълүмат
алдылар. Сатыш мәдрәсәсе — XVIII гасыр азагында Казан губернасы Мамадыш өязе (хәзерге Саба районы) Сатыш авылында ачылган дини уку йорты була.
Заманында төбәкнең иң эре кадими мәдрәсәләренең берсе (биредә 300 шәкерт укыган) буларак, XIX гасырның җитмешенче елларында Казан
губернасында игътибар үзәгендә торган мәктәп булган. Кадими мәдрәсәдә нигездә дин дәресләре укытылган, дөньяви фәннәрдән бер генә дәрес тә бирелмәгән. Әмма шәкертләр үз белемнәрен арттыру, әдәби әсәрләр уку, гәҗит-журналлар белән танышып бару җаен тапканнар. Сатыш мәдрәсәсенә шәрекъ – мөселман илләреннән шәкертләр укырга килгән. Уку йорты белән имамнар җитәкчелек иткән. Укучылар XIX гасыр азагында — XX гасыр башында мәдрәсәдә укыган күренекле шәхесләр турында да белделәр. Шулай ук биредә язучы М. Мәһдиевнең әтисе Сөнгатулла хәзрәт Мәһдиев әлеге мәдрәсәдә 10 ел укыган. Саба районы мәчетләре белән таныштылар, халкыбызның кул эшләре, гореф- гадәтләре, йолалары, шәкертләр тормышы аеруча да истә калырлык булды.