• Рыбно-Слободский
  • Школы

Адрес: 422656, Республика Татарстан, Рыбно - Слободский район, с. Новый Арыш, ул. Восточная, д. 6/Татарстан Республикасы, Балык бистәсе муниципаль районы, Яңа Арыш авылы, Көнчыгыш урамы,6 нчы йорт
Телефон: +7(843)-612-57-82
E-Mail: Snar.Rs@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Ново-Арышская СОШ"
Руководитель: Набиуллин Дамир Хатыпович
Год основания учреждения: 1915
У нас учатся: 52 учащихся, 13 воспитанников/ 52 укучы, 13 тәрбияләнүче
У нас учат: 19 учителей, 2 воспитателя/19 укытучы, 2 тәрбияче

5 көн-"Без сәламәт яшәү рәвеше яклы"

Опубликовано: 06.06.2023

В пришкольном лагере "Таң"  МБОУ  “Ново-Арышская  СОШ” сегодня пятыйй день. Наш день начался как обычно: линейка, зарядка, завтрак.  После завтрака собрались на минуту здоровья “Никотин:вред или польза?”. Так как наш день называется “Мы за здоровый образ жизни”. Во время беседы с детьми обсуждали вред курения, опасность алкоголя и наркотических веществ.     Посмотрели презентацию “ Бери пример с лучших, и ты увидишь как берут пример с тебя. ”. Вот эту пословицу мы должны запоминать навсегда .  “Уңга барсаң авыр, бәхет ишеген ачар, сулга барсаң җиңел, бәхет синнән качар”,  - писал наш любимый поэт И. Юзеев. Действительно, быстро и легко поддаваться негативным привычкам. А если человек увлекается с негативными привычками, то он не может быстро пойти по прямому пути. Мы с детства должны знать, что курение, наркотики и другие вредные привычки не приносят пользы. Также говорили о компьютере и ребенке. Мы рассмотрели его полезные и вредные стороны. Провели конкурс рисунков

Яңа Арыш урта мәктәбенең "Таң" лагерында бүген бишеннче көн. Көнебез балаларны барлау белән башланды. Иртәнге линейка, иртәнге аштан соң сәламәтлек минутына җыелдык. Көнебез  “Без сәламәт яшәү рәвеше яклы” дип аталганлыктан балалар белән тәмәке тартуның зарары, алкоголь һәм наркотик матдәләрнең куркыныч булуы турында сөйләштек. “Яхшыдан үрнәк ал, яманнан гыйбрәт ал” презентация карадык, соңыннан фикер алыштык. Бу мәкальне без бервакытта да онытмаска тиешбез.  “Уңга барсаң авыр, бәхет ишеген ачар, сулга барсаң җиңел, бәхет синнән качар”, - дип язган яраткан шагыйребез И.Юзеев. Чыннан да, тискәре гадәтләргә иярү бик тиз һәм җиңел. Ә кеше тискәре гадәтләргә ияреп китә икән, ул тиз генә туры юлга чыга алмый. Сазга бассаң гел төпкә сөйрәгән кебек, кеше дә гел чокырга, баткаклыкка таба тәгәри, тискәре гадәтләргә ияргән очракта, әлбәттә.  Шуңа күрә без тәмәкенең, наркотикларның һәм башка начар гадәтләрнең яхшыга итмәвен кечкенәдән белергә тиешбез. Шулай ук компьютер һәм бала турында да  сөйләштек. Аның файдалы, зыянлы якларын карап киттек. Укучылар яхшылык. Начарлык, тискәре гадәтләрне чагылдырган рәсемнәр дә ясадылар.