• Школы

Адрес: 423002, Республика Татарстан, Нурлатский район, с.Русское Богдашкино, ул.Школьная, 14А\: 423002, Татарстан Республикасы Нурлат районы, Рус. Богдашкино авылы, Мәктәп урамы, 14 нче йорт А.
Телефон: +7(843)-453-90-14
E-Mail: sch1264@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Богдашкинская НОШ"\"Богдашкино БГБМ " МБГБУ
Руководитель: Потапова Екатерина Викторовна
У нас учатся: 3 ученика, 5 воспитанников\3 укучы һәм 5 тәрбияләнүче
У нас учат: 1 учитель, 1 воспитатель\ 1 укытучи һәм 1 тәрбияче

Новости школы МБОУ "Богдашкинская НОШ"

Акция "Засветись в темноте"

Опубликовано: 26.10.2023

Сегодня в нашей школе прошла акция "Засветись в темноте".
Цель акции — напомнить школьникам о правилах дорожного движения и призвать детей и родителей использовать светоотражающие элементы (фликеры) на одежде в качестве «маячков безопасности».
Светоотражающий фликер — это особый аксессуар, выполненный из светоотражающего материала в виде значка, брелока, нашивки. Ношение фликеров обязательно для всех пешеходов.
Сейчас это актуально, так как в осенний период детям приходиться возвращаться домой в тёмное время суток.
В целях активизации работы по профилактике дорожно-транспортного травматизма классный руководитель провела беседу с обучающимися  как стать заметнее используя светоотражающие элементы, и наглядно показала как использовать фликеры на одежде. Напомнила о важности использования светоотражающих элементов при движении в темное время суток.
Детям был показан информационный мультфильм "Будь заметен на дороге".
В конце мероприятия, каждому ребёнку были вручены светоотражающие элементы, фликеры.
Ребята получили массу впечатлений, и закрепили свои знания по Правилами дорожного движения. Проведение подобных мероприятий способствует предотвращению травматизма на дорогах с участием юных пешеходов. Подобные акции помогают воспитывать грамотных пешеходов, а также напоминают всем участникам дорожного движения, что безопасность на дороге наша общая забота.
И каждый ребёнок станет заметным на дороге!

Бүген безнең мәктәптә "караңгыда балкып тор"акциясе узды. Акциянең максаты-мәктәп укучыларына юл хәрәкәте кагыйдәләрен искә төшерү һәм балаларны һәм ата-аналарны киемнәрдәге яктылыкны чагылдыручы элементларны (фликерларны) «куркынычсызлык маяклары»сыйфатында кулланырга чакыру. Яктылыкны кире кайтаручы фликер-ул яктылыкны кире кайтаручы материалдан значок, брелок, нашивка рәвешендә эшләнгән махсус аксессуар. Барлык җәяүлеләр өчен фликерлар кию мәҗбүри. Хәзер бу актуаль, чөнки көзге чорда балаларга тәүлекнең караңгы вакытында өйләренә кайтырга туры килә. Юл-транспорт травматизмын профилактикалау эшен активлаштыру максатыннан сыйныф җитәкчесе укучылар белән яктылыкны чагылдыручы элементларны кулланып ничек күренеп торырга кирәклеге турында әңгәмә үткәрде һәм киемдә фликерларны ничек кулланырга кирәклеген ачык итеп күрсәтте. Караңгыда хәрәкәт иткәндә яктылыкны кире кайтара торган элементларны куллануның мөһимлеген искә төшерде. Балаларга "юлда Күренеп тор"мәгълүмати мультфильмы күрсәтелде. Чара ахырында һәр балага яктылык кайтаручы элементлар, фликерлар тапшырылды. Балалар бик күп тәэсирләр алдылар һәм юл хәрәкәте кагыйдәләре буенча белемнәрен ныгыттылар. Мондый чаралар үткәрү яшь җәяүлеләр катнашында юлларда травматизмны булдырмаска ярдәм итә. Мондый акцияләр грамоталы җәяүлеләрне тәрбияләргә ярдәм итә, шулай ук юл хәрәкәтендә катнашучыларга юл иминлеге безнең уртак кайгыртуыбыз икәнен искә төшерә. Һәм һәр бала юлда күренеп торачак!