Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад комбинированного вида №82 «Подсолнушек»

Адрес: 423834, Республика Татарстан, г. Набережные Челны, пр-т Яшьлек, д. 1(52\03)
Телефон: +7(855)-259-29-21;+7(855)-259-61-88
E-Mail: mbdoy082@mail.ru
Короткое название: МБ ДОУ «Детский сад комбинированного вида №82 «Подсолнушек»
Руководитель: Исаева Резеда Салмановна

Ата-аналар игътибарына "Имин тәрәзәлэр" акциясе

Опубликовано: 09.08.2021

(Ачык тәрәзәлэр куркынычы турында ата-аналар өчен белешмэлек)

Балаларның гомерен һәм сәламәтлеген саклап калырга ярдәм итә торган төп кагыйдәләр:

- Бала тәрәзәне ачкан яки  мөстәкыйль рәвештә ачарга мөмкинлек булган очракта, баланы күзәтүсез калдырырга ярамый;

- Тәрәзә фурнитуралары һәм рамнар  ирекле рәвештә  балалар тарафыннан артык җиңел ачылмасын өчен, төзек булырга тиеш;

- Эгәр дә баланы бинада бик аз вакытка калдырсагыз, тәрәзәне тулысынча ябарга теләмисез икән, стандарт агач рамлы тәрәзәне шпингалетларга яки астан ябыгыз (өске шпингалетны санга сукмагыз, чөнки аскысын ачу шактый җиңел) һәм остэге форточканы гына ачыгыз;

-Металл пластик тәрәзәлэр булган очракта, раманы "фронталь җилләтү" режимына куегыз, чөнки бу режимнан кечкенә бала мөстәкыйль рәвештә ача алмый;

-Металл пластик тәрәзәләрнен "микроҗилләтү" режимына куеп сак булырга кирэк- бу режимнан тәрәзәне җиңел генә ачарга мөмкин, хәтта очраклы рэвештэ тартып кына да ачып була.

- Тәрәзәләрдэн егылып тошудэн саклану чаралары буларак, бала булган йорттагы металл пластик тәрәзәләрне бары тик ачылудан блоклый торган махсус җайланмалар белән җиһазландырырга кирәк;

- Балаларны дөрес тәрбияләгез:  тәрәзә төбенә утыртмагыз, бастырмагыз мөстәкыйль рәвештә анда үрмәләүне хупламагыз, мондый «уеннарның» омтылышларын да катгый кисәтегез;

- Баладарнын тэрэзэдэн егылып тошу ихтималы булу сәбәпле ачык тәрәзә куркынычын аңлатыгыз.

Исегездэ тотыгыз! Бары тик үз балаларыгызга үзегезнең яктан сак караш кына, зур бәладән саклый алачак!