Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Беркет-Ключевская средняя общеобразовательная школа» Черемшанского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423106, Республика Татарстан, Черемшанский район, село Беркет Ключ, ул. Ленина, д.76а
Телефон: +7(927)-472-28-55;+7(843)-962-64-81
E-Mail: berketkl@bk.ru; berket-klyuch.school@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Беркет-Ключевская СОШ"
Руководитель: Гинванов Габдрашит Габдрахманович
Год основания учреждения: 1964

"Өзелгән җыр эзеннән..."

Опубликовано: 16.02.2021

Китапханәчеләр җәлилчеләр батырлыгы турында да сөйләделәр. 1944 елның 25  августында җәлилчеләрне соңгы юлга – палач балтасы астына алып баралар. Конвоирларның котын алып, төрмә камераларында газап чигүче тоткыннарның күңелендә яшәүгә өмет уятып, үлем аша үлемсезлеккә илтүче 114 адымны (камерадан гильотинога кадәр шул чаклы адым) җырлап үткәннәр, елмаеп үлгәннәр!  Шагыйрьнең поэзиясе генә түгел, тормышы һәм фаҗигале язмышы да батырлык үрнәге булып тора. Аның тормышы һәм иҗаты - үсеп килүче буын өчен үрнәк. Муса Җәлилнең шигырьләрен һәм поэмаларын төрле яшьтәгеләр яратып, горурланып укыйлар.