• Детские сады

Адрес: 422250, Республика Татарстан, Балтасинский район, пгт. Балтаси, ул. Наримана, д. 24
Телефон: +7(843)-682-44-38
E-Mail: baltasidetsad1@mail.ru
Короткое название: МБДОУ Балтасинский детский сад №1
Руководитель: Хайруллина Гелюся Хамитовна
У нас учатся: 90 воспитанников/ Бездә 90 бала тәрбияләнә
У нас учат: 14 педагогов / Бездә 14 педагог белем һәм тәрбия бирә

Йолдыз жыю көне

Опубликовано: 07.08.2024

Ел саен 7 августта Йолдыз җыю көне билгеләп үтелә. Һәр кеше күңелендә балачактан бер ышану яши: имеш, йолдызлар атылуын күрсәң, теләк теләргә кирәк. Сезнең дә моның өчен иң зур хыялларыгыз  уйлап куеп, күзләрегезне төнге күккә төбәп, йолдыз атылганын көтеп утырганыгыз бармы?
Ә менә фән йолдыз атылуны ничек аңлата микән?  Чынлап та, йолдызлар атыламы, алай булса, нигә алар җиргә килеп төшми, җирдә ялтырап ятмыйлар? Нигә шундый серле дә, гаҗәеп тә күренеш нәкъ менә август аенда була? Гомумән нәрсә соң ул йолдыз атылу?
Әлеге сорауларга җавапларны табырга тырышып, 7 август көнне Балтач Үзәк балалар китапханәсендә “Йолдызлар атылганда” дип аталган күңелле мозаика үткәрелде. 1нче номерлы балалар бакчасы ның зурлар төркеменә йөрүче  балалар йолдызлар атылу турында профессор Почемучка  сөйләгәннәрне тыңладылар, “Йолдызлар җыю”, “Йолдызлы табышмаклар”, “Йолдыз биетү” һәм башка кызыклы уеннарда тапкырлык, җитезлекне күрсәттеләр. Бу чарада кунакларга үзләрен сәхнә йолдызы итеп күрсәтергә дә мөмкинлек туды.
______________
Ежегодно 7 августа отмечается День собирания звезд. В душе каждого человека с детства живет поверье: если видишь, как падают звезды, надо загадать желание. Вы когда-нибудь задумывались о своих самых больших мечтах и тоже сидели, смотрев в ночное небо и ожидая звездопад? А наука как объясняет звездопады? Действительно ли звезды падают, если да, то почему их не видно на земле? Почему такое загадочное и удивительное явление происходит именно в августе? Пытаясь найти ответы на эти и другие вопросы, 7 августа в Балтасинской Центральной детской библиотеке была проведена веселая мозаика «Йолдызлар атылганда». Воспитанники старшей группы детского сада № 1 слушали рассказ профессора Почемучки о звездопаде, проявляли находчивость и ловкость в таких увлекательных играх, как “Собираем звезды”, “Звездные загадки”, “Звездный танец " и многих других. На этом мероприятии гости проявили себя  и как звезды сцены.