С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 422008, РТ, Арский район, д. Кошлауч, ул. Тукая, д. 1
Телефон: +7(843)-665-03-07
E-Mail: Sksl.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Кошлаучская ООШ"
Руководитель: Аюпова Рания Фирдусовна

Яңалыклар/ Новости

1 декабрь- СПИДка каршы көрәш көне

Опубликовано: 03.12.2018

СПИД сүзе “синдром приобретенного иммунодефицита” (йогышлы иммунодефицит синдромы) сүзеннән кыскартылган. “Иммун дефициты” ул организмның йогышлы чирләргә каршы торучанлыкның кимүе дип аңларга кирәк, шуның аркасында авыру билгеләре (синдром) килеп чыга. ВИЧ йоктырдыңмы, син инде СПИД белән авырыйсың, ягъни чир үсеш алачак дигән сүз түгел.
    1 декабрь- СПИДка каршы көрәш, май аеның соңгы якшәмбесе СПИДтан үлүчеләрне искә алу көне.Әлеге уңайдан класс сәгатьләрендә сәламәт яшәү рәвеше турында мәгълүмат бирелде.
    Статистика мәгълүматларына күзәтү ясалды:
    - 1987 ел- кан салганда зарарланган сабый ачып җибәрә;
    - 1996 елда ВИЧ- инфекцияле сырхау теркәлә.
    Шуннан бирле ВИЧ- инфекция йөртүче 1552 кеше үлгән.
    Хәзер- 10501 кеше бу авыруны йөртә. Казанда ВИЧ- инфекция йоктырган 4210 кеше яши. Татарстан районнарында Бөгелмә “беренчелек”не бирми-1111 кеше, Әлмәт- 686 һәм Лениногорск- 503 кеше. СПИД- җирдә яшәүчеләргә азгынлык, тотнаксызлык, әхлаксызлык өчен бирелгән җәзадыр, бәлки. “Үз хатасында юләрләр генә өйрәнә”,- дигән О.Бисмарк. Тормышка куркыныч янаучы аянычлы хаталар ясаудан сак булыгыз. Арагызда бер кайчан да наркотикларга урын булмасын. Һәрвакыт файдалы гамәлләр генә кылыгыз, намуслы, кешелекле, югары әхлаклы кеше булыгыз.