Адрес: 422870, РТ, Алькеевский район, с. Базарные Матаки, ул. 40 лет Победы, д. 1
Телефон: +7(84346)21-1-21
E-Mail: sch125016@mail.ru
Короткое название: МБОУ Базарно-Матакская гимназия имени Наби Даули
Руководитель: Яруллина Фарида Гусмановна
Год основания учреждения: 2001

Новости | Яңалыклар

“Илһам” Бөтенроссия яшь язучылар бәйгесе җиңүчесе

Опубликовано: 24.04.2021

23 нче апрель көнне Нәби Дәүли исемендәге Базарлы Матак гимназиясенең 10 сыйныф укучысы Мусина Әдилә “Илһам” Бөтенроссия яшь язучылар бәйгесенең йомгаклау тантанасында катнашты. Әдилә беренче дәрәҗәле диплом белән бүләкләнде. Аның остазы  гимназиянең татар теле һәм әдәбияты укытучысы Алия Ильмир кызы Шәйхетдинова. Әдилә бу конкурста берничә ел җиңү яулап килә. Аның язмалары узган ел  “Идел” журналында басылды. Әдилә мәкаләләрендә үзенең яшьтәшләре турында яза. Быел ул конкурска үзенең сыйныфташ кызы, су полосы белән шөгыльләнүче Айгөл Фәсахова турында “Ватерполчы Айгөл” дигән мәкаләсе белән катнашты. Әдилә үзенең тырышлыгы, уку алдынгысы булуы белән башкаларга да үрнәк укучы.

23 апреля ученица 10 класса МБОУ Базарно-Матакской гимназии имени Наби Даули Мусина Адиля приняла участие в финальном этапе Всероссийского конкурса молодых писателей «Илхам». Адиля была награждена дипломом первой степени. Ее наставником является Алия Ильмировна Шайхутдинова, учитель татарского языка и литературы гимназии. Адиля занимает призовые места  в этом конкурсе уже несколько лет подряд. Ее работы  были опубликованы в прошлом году в журнале «Идель». Адиля в своих статьях пишет о своих сверстниках. В этом году она приняла участие в конкурсе со статьей о своей однокласснице  Айгуль Фасаховой  «Ватерполистка Айгуль». Адиля является примером для всех гимназистов.