Адрес: 422870, РТ, Алькеевский район, с. Базарные Матаки, ул. 40 лет Победы, д. 1
Телефон: +7(84346)21-1-21
E-Mail: sch125016@mail.ru
Короткое название: МБОУ Базарно-Матакская гимназия имени Наби Даули
Руководитель: Яруллина Фарида Гусмановна
Год основания учреждения: 2001

Новости | Яңалыклар

Әдәби марафон/Литературный марафон

Опубликовано: 23.04.2021

22 нче апрель  көнне Нәби Дәүли исемендәге Базарлы  Матак гимназиясендә Туган телләр һәм  Халыклар бердәмлеге елы кысаларында, Г.Тукайның 135 еллык юбилеена багышланган “Мин Тукайны укыйм” дип исемләнгән әдәби марафон үтте. Әлеге чарада 10-11 сыйныфлардан 24 укучы катнашты. Укучылар бөек шагыйребез Габдулла Тукайның төрле елларда язылган шигырьләрен укыдылар. Кичә Г.Тукайның иҗаты һәм тормышы турында фильм карау белән тәмамланды. Әлеге чараны  гимназиянең татар теле һәм әдәбияты укытучысы Сафина Лилия Гавас кызы әзерләде һәм оештырды.

22 апреля в Базарно-Матакской гимназии имени Наби Даули , в рамках  Года  родных языков и единства  народов, прошел литературный марафон «Читаю Тукая», посвященный 135-летию со дня рождения Г. Тукая. В мероприятии приняли участие 24 учащихся 10-11 классов. Ученики читали стихи  великого поэта Габдуллы Тукая, написанные в разные годы. Вечер завершился просмотром  фильма о творчестве и жизни Г. Тукая. Мероприятие подготовила и провела Сафина Лилия Гавасовна, учитель татарского языка и литературы гимназии.