Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение Среднетиганская средняя общеобразовательная школа Алексеевского муниципального района Республики Татарстан. Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районы Урта Тигәнәле гомуми урта белем бирү мәктәбе муниципаль бюджет гомуми белем бирү учреждениесе.

Адрес: 422912, Республика Татарстан, Алексеевский муниципальный район, с. Средние Тиганы, улица. Школьная, дом 26
Телефон: +7(843)-413-42-14
E-Mail: Sstig.Alx@tatar.ru
Короткое название: МБОУ Среднетиганская СОШ
Руководитель: Хаметшин Марат Зиннурович

Новости Среднетиганской СОШ

«Татар халкының йолалары һәм бәйрәмнәре»

Опубликовано: 13.05.2011

«Татар халкының йолалары һәм бәйрәмнәре» дигән темага сыйныф сәгате үтте.Сыйныф сәгәтен мин, Мөхәммәтҗанова Гөлкәй Әдип кызы, үткәрдем.Сыйныфта сигез укучы.
                     Ахметова Айсылу
                     Ахмитзанова Язилә
                     Галиев Илсаф
                     Садыкова Илзира
                     Сибатова Румия
                     Файзуллин Салават
                     Фарутдинова Алсу
                     Чапчакова Венера
Барлык укучылар да катнашты.
   Милли бәйрәмнәр онытыла бару сәбәпле,бер-беребез белән аралашу,очрашу,күрешүләр һаман сирәгәя.Бәйрәм көннәрендә бергәләшеп,туйганчы җырлашып утыруларның,биюләрнең рәхәтлеге,ләззәте өлкәнрәк апа-абыйлар,әби-бабайлар хәтерендә генә саклана.Ә бит мокатдәс бәйрәмнәребез авыр ваҗигале елларны җиңелерәк кичерергә ярдәм итте,күңелләребезне җылытты,өметләребезне өзмәскә булышты.Кызганычка каршы,хәзерге яшьләрнең күбесе мондый шатлыклы йөрәккә ял бирә,рухыбызны нечкәртә,кешеләрне якынайта һәм берләштерә торган чаралардан мәхрүм.
   Дөрес,мәктәпләрдә,клубларда,культура сарайларында тәрбия чаралары,шул исәптән «бәйрәм» дип атала торганнары да бихисап.
   Безгә бәйрәмнеребезне,аларга нисбәтле аерым йолаларның сәләмәт,халыкчан рухын кайтару кирәк.
   Шуның өчен мин йолаларда милли рух,милли хисләр тәрбияләргә ярдәм итә торган халкыбыз йолаларын,гомумән,төрле чараларны сыйныфта һәм сыйныфтан тыш эшләрдә мөмкин кадәр күбрәк кулланырга тырышам.