Аклы татар сөлгесе - керсез күңел көзгесе/ Белое татарское полотенце - зеркало чистой души

Опубликовано: 21.06.2024

Борынгы заманнардан сакланып калган татар халкының мәдәни мирасы арасында сөлгеләр зур урын алып тора. Шунысы куанычлы авылыбызда сөлге, мендәр тышлары, тәрәзә пәрдәләре чигүче апаларыбыз гына түгел яшь кызларыбыз да бар. Богады мәктәбе укучылары алар белән танышып, очрашып, чигү серләренә өйрәнеп тора. Ә “Аклы татар сөлгесе - керсез күңел көзгесе”район конкурсына әзерлек йөзеннән районыбызның танылган чигү остасы Илиза апа Хакимованың кул эшләреннән күргәзмә ясап таныштык. Аның кулы тудырган искиткеч могҗизаларга таң калдык. Конкурска мәктәбебез укытучылары Лениза Динәвис кызы Фаттахова, Инзилә Дөбәрис кызы Кирамова сөлге, ә 9 сыйныф укучысы Энҗе Хисамова мендәр тышлыгы чиккәннәр иде. 21 июнь көнне Яшьлек" яшьләр үзәгендә әлеге бәйгегә нәтиҗә ясалды. Лениза Динәвис кызы Фаттахова, Инзилә Дөбәрис кызы Кирамова 1 урынга лаек булдылар, ә 9 сыйныф укучысы Энҗе Хисамова 3 урын өчен бүләкләнде. Котлыйбыз! Афәрин безнекеләр булдыра!

Среди культурного наследия татарского народа, сохранившегося с древних времен, большое место занимают полотенца. Отрадно, что в нашем селе есть не только взрослые, которые вышивают полотенца, наволочки, занавески на окна, но и молодые девушки. Ученики Бугадинской школы знакомятся с ними, встречаются, учатся секретам вышивания. А в рамках подготовки к районному конкурсу ” Белое татарское полотенце - зеркало чистой души" мы познакомились с выставкой работ известной вышивальщицы Илизы Хакимовой. Мы были поражены чудесами, сотворенными ее рукой. На конкурс вышили полотенце учителя школы Лениза Динависовна Фаттахова, Инзиля Дубарисовна Кирамова, а ученица 9 класса Энже Хисамова-наволочку. 21 июня в молодежном центре "Яшьлек" состоялось подведение итогов конкурса. Лениза Динависовна Фаттахова, Инзиля Дубарисовна Кирамова заняли 1 место, а ученица 9 класса Энже Хисамова была награждена за 3 место. Поздравляем! Молодцы, наши могут!