Бөтендөнья юкка чыгу хәлендә булган төрләр көне / Всемирный день исчезающих видов

Опубликовано: 19.05.2024

19 май - Бөтендөнья юкка чыгу хәлендә булган төрләр көне. Табигатебез искиткеч бай дибез. Ләкин көн саен Җир йөзеннән юкка чыга баручы үсемлек, хайван төрләре турында  да беләбез. Бу куркынычны булдырмый калу юллары, табигатебезгә сакчыл караш кирәклеге турында Күҗәкә мәктәбенең химия-биология укытучысы Магданурова Г.Ф. квест-уен үткәрде. Бу уенда укучылар үзләренең экологик белемнәрен генә сынап калмадылар, әлеге юнәлештә эшчәнлек проектлары да тәкъдим иттеләр. Татарстаныбызның табигатенә нинди куркыныч янавын, нинди төрләрнең юкка чыгу алдында булуын ачыкладылар.

19 мая-Всемирный день исчезающих видов. Мы говорим, что наша природа невероятно богата. Но мы также знаем о видах растений и животных, которые ежедневно исчезают с лица земли. О путях предотвращения этой опасности, о необходимости бережного отношения к природе учитель химии и биологии МБОУ «Кузякинская ООШ» Магданурова Г. Ф. провела квест-игру. В этой игре школьники не только проверили свои экологические знания, но и представили проекты деятельности в этом направлении. Выяснили, какая опасность угрожает природе Татарстана, какие виды находятся на грани исчезновения.