Халыкара музейлар көне / Международный день музеев

Опубликовано: 18.05.2024

2024 нче елның 18 маенда Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбенең 5-8 нче сыйныф укучылары, Халыкара музейлар көне кысаларында, туган ягыбызны өйрәнү һәм аның бөек шәхесләре белән таныштыру максатыннан, беренче президентыбыз М.Ш. Шәймиевның туган авылы Әнәк авылында урнашкан Шәрип Шәймиев музей-йортында булдылар. Музей директоры Гибадуллина Гөлназ Фаил кызы безне җылы каршы алды. Ул укучыларны Шәрип Шәймиев һәм аның нәселе тарихы белән таныштырды, Татарстан Республикасының Беренче Президенты Минтимер Шәймиевның балачагы, яшьлеге турында сөйләде. Музейда саклана торган Шәймиевнең әтисе урманга барганда бүреләрне куркыта торган 16 калибрлы мылтыкны, патефонны, 60 нчы еллардагы телевизорны һәм Минтимер абый гаиләсенә бүләк иткән телефонны укучылар зур кызыксыну белән карадылар. Соңыннан укучылар «Бабайда кунакта» ял паркы белән таныштылар һәм уеннар уйнап ял иттеләр. Әлеге экскурсия, балалар өчен күңелле һәм файдалы булды. Укучыларда милли горурлык, туган төбәкне ихтирам итү хисе туган якның бөек һәм күренекле шәхесләре үрнәгендә булдырыла. Укучылар аларны яхшы белергә тиеш!

18 мая 2024 года в рамках Международного дня музеев учащиеся 5-8 классов МБОУ «Аккузовская ООШ» посетили Дом-музей Шарипа Шаймиева в селе Аняково, родном селе Первого Президента Республики Татарстан М. Ш. Шаймиева. Директор музея Гибадуллина Гульназ Фаильевна тепло встретила нас. Он ознакомил учащихся с историей Шарипа Шаймиева и его потомков, рассказал о детстве и юности Первого Президента Республики Татарстан Минтимера Шаймиева. Школьники с интересом осмотрели хранящиеся в музее 16-калиберное ружье Шаймиева, отпугивающее волков, патефон, телевизор 60-х годов и телефон, который Минтимер Шарипович подарил семье. Затем школьники познакомились с паркого отдыха «Бабайда кунакта» и отдохнули, играя в игры. Эта экскурсия была интересной и полезной для детей. Чувство национальной гордости, уважения к родному краю создается у учащихся на примере великих и выдающихся личностей родного края. Учащиеся должны их хорошо знать!