Укучылар өчен АгроНТРИ бәйгесе / Конкурс для школьников АгроНТРИ

Опубликовано: 17.05.2024

Бу көннрдә АгроНТРИ юнәлеше буенча Казан дәүләт аграр университеты мәйданчыгында ярышлар уза. Бөтенроссия АгроНТРИ конкурсы авыл гомуми белем бирү учреждениеләренең 5-11 сыйныф укучылары арасында балаларны цифрлы технологияләргә җәлеп итү һәм агросәнәгать комплексын популярлаштыру өчен үткәрелә. Хәзер авыл мәктәбенең теләсә кайсы укучысы робототехника, пилотсыз аппаратлар, космик технологияләр, цифрлы умарталар, метеостанцияләр һәм биотехнологияләр өйрәнә ала. 16 май көнне узган бәйгедә безнең Актаныш районы мәктәпләре , шул исәптән Богады мәктәбе укучылары да катнашты. Алар arduino контроллеры ярдәмендә төзелгән роботлар белән өйрәнү полигонында төрле биремнәр үтәделәр. Мәктәбебезнең 6 сыйныф укучылары Сабиров Искәндәр, Аюпов Илназ агророботлар юнәлешендә лауреат булдылар, диплом һәм бүләк белән хөрмәтләнделәр. Республика күләмендә оештырылган бу бәйгедә алар үз яшьтәшләре белән аралашып, күп дуслар таптылар. Укытучылары Айнур Даутов. Котлыйбыз! Киләчәктә дә уңышлар телибез.

В эти дни на площадке Казанского государственного аграрного университета проходят соревнования по АгроНТРИ. Всероссийский конкурс для школьников АгроНТРИ проводится среди учеников 5-11 классов сельских общеобразовательных учреждений для вовлечения детей в цифровые технологии и популяризации АПК. Теперь любой ученик сельской школы может изучать робототехнику, беспилотные аппараты, космические технологии, цифровые ульи, метеостанции и биотехнологии. В конкурсе, прошедшем 16 мая, приняли участие учащиеся школы Актанышского района, в том числе и Бугадинской школы. Они выполняли различные задания на учебном полигоне с роботами, построенными с помощью контроллера arduino. Ученики 6 класса школы Сабиров Искандер, Аюпов Ильназ стали лауреатами по направлению агророботы, были награждены дипломами и подарками. На этом республиканском конкурсе они пообщались со своими сверстниками и подружились. Учитель Айнур Даутов. Поздравляем! Желаем дальнейших успехов.