Мотоцикл гына димәгез!

Опубликовано: 17.05.2024

Язга чыгу белән, күзләрне камаштырып көннәр матурлану белән, урамда скутер, велосипед, мотоциклда йөрүче балалар саны да аеруча артты. Шул уңайдан ЮХИДИның пропаганда бүлеге җитәкчесе Ләйсән Мөхәммәтова һәм ЮХИДИ хезмәткәре Артур Зиганшин Богады мәктәбе укучылары һәм аларның ата-аналары белән очраштылар. Алар укучыларга юл йөрү кагыйдәләрен аңлаттылар, яшь җитмичә мотоциклга утырырга ярамаганлыгын да төшендерделәр.“Шуны тагын бер тапкыр искәртәбез: урамда велосипедта йөрү 14 яшьлек үсмерләргә генә рөхсәт ителә, ә скутерга утыру өчен 16 яшең тулуы кирәк. Мототехника руле артында күбесенчә, уналты яшькә җитмәгән, тиешле категориядәге водитель таныклыклары һәм велосипедтан башка транспорт йөртү тәҗрибәсе булмаган үсмерләр утыра. Ләкин ата-аналар шушы таләпләрне үтәмәүләре белән балаларының гомерләрен куркыныч астына куюларын аңлап җиткермиләр. Балигъ булмаган скутерчылар - иң борчулы темаларның берсе”,- диде Артур. Район ЮХИДИ хезмәткәрләре ата-аналарны балаларның куркынычсызлыгына җитди карарга чакырды. Бала гомереннән кыйммәтрәк, кадерлерәк бер нәрсә дә юк. Шуның өчен аларның гомерен хәвефсез итү өчен иң элек ата-аналар җаваплылык тойсын иде!

С наступлением весны, с наступлением ясной погоды, особенно увеличилось количество детей, которые ездят на скутерах, велосипедах, мотоциклах. В связи с этим начальник отдела пропаганды ГИБДД Лейсан Мухаметова и сотрудник ГИБДД Артур Зиганшин встретились с учащимися Бугадинской школы и их родителями. Они разъяснили школьникам правила дорожного движения, рассказали о том, что нельзя садиться на мотоцикл, если нет возраста."Еще раз напоминаем, что ездить на велосипеде по улице разрешено только 14-летним подросткам, а для того, чтобы сесть на скутер, необходимо достижение 16-летнего возраста. За рулем мототехники чаще всего сидят подростки, не достигшие шестнадцатилетнего возраста, не имеющие водительских прав соответствующей категории и опыта вождения без велосипеда. Но родители не понимают, что несоблюдение этих требований ставит под угрозу жизнь их детей. Несовершеннолетние скутеристы - одна из самых тревожных тем”,- сказал Артур. Сотрудники ГИБДД района призвали родителей серьезно отнестись к безопасности детей. Нет ничего дороже и ценнее жизни ребенка. Чтобы родители чувствовали ответственность, прежде всего, за обеспечение безопасности их жизни!