Украинадагы махсус операция вакытында хәрби бурычын үтәгәндә һәлак булган Фәйзуллин Айзат хөрмәтенә Уразайда мемориаль такта ачылды / В честь Файзуллина Айзата, погибшего при выполнении воинского долга во время спецоперации на Украине, в Уразаеве открыта мемориальная доска

Опубликовано: 18.05.2024

Фәйзуллин Айзат Касыйм улы 1979 елның 4 декабрендә Актаныш районының Мерәс авылында туган. Уразай урта мәктәбен тәмамлаганнан соң 1998-2000 елларда армиядә хезмәт итә. 2000 елда контракт буенча Чечен Республикасына килә, анда сугыш барышында күрсәткән батырлыгы өчен Дәүләт бүләге - «Батырлык ордены» белән бүләкләнә . 2007-2008 елларда Грузиядә хәрби хәрәкәтләрдә катнаша. Гомеренең соңгы елларында Казанда эшли. 2022 елның 25 сентябрендә өлешчә мобилизация кысаларында Украинада махсус хәрби операциягә китә. 2013 елның 20 декабрендә хәрби бурычын үтәгәндә авыр яралана һәм һәлак була. Украина территориясендә махсус хәрби операция барышында күрсәткән батырлыгы өчен “Рәхмәт хаты” белән бүләкләнде. Кызганычка, Фәйзуллин Айзатның тормышы бик иртә өзелә. Мемориаль тактаны тантаналы ачу өчен Фәйзуллин Айзатның әти-әниләре, аның туганнары һәм якыннары чакырылган иде. Алар адресына тантана дәвамында бары тик иң изге һәм ихлас сүзләр генә яңгырады. Чыгышлардан соң катнашучылар геройны бер минут тынлык белән искә алдылар. Мемориаль такта ачылганнан соң, кунаклар мемориаль комплекска чәчәкләр салды.

Файзуллин Айзат Касимович родился 4 декабря 1979 года в деревне Мрясево Актанышского района. После окончания Уразаевской средней школы в 1998-2000 годах служил в армии. В 2000 году по контракту прибыл в Чеченскую Республику, где за мужество, проявленное в ходе войны, был награжден государственной наградой - «Орденом Мужества». В 2007-2008 годах участвовал в боевых действиях в Грузии. Последние годы жизни работал в Казани. 25 сентября 2022 года в рамках частичной мобилизации отправился на специальную военную операцию на Украине. 20 декабря 2013 года при выполнении воинского долга был тяжело ранен и погиб. За мужество, проявленное в ходе специальной военной операции на территории Украины, награжден “Благодарственным письмом”. К сожалению, жизнь Айзата Файзуллина оборвалась очень рано. На торжественное открытие мемориальной доски были приглашены родные и близкие Айзата Файзуллина. В их адрес на протяжении всей церемонии звучали только самые добрые и искренние слова. После выступлений участники почтили память героя минутой молчания. После открытия мемориальной доски гости возложили цветы к мемориальному комплексу.