“Иң яхшы мәктәп ашханәсе”бәйгесе/ Конкурс "Лучшая школьная столовая"

Опубликовано: 14.05.2024

Бүген Актаныш районында "Иң яхшы мәктәп ашханәсе" Бөтенроссия конкурсының муниципаль этабы уза. Бәйгедә районыбызның 7 мәктәп ашханәсе катнаша. Шулар арасында безнең Богады мәктәбе ашханәсе дә бар. Конкурс укучыларның туклануын оештыруны камилләштерү; кулинар продукция әзерләүнең инновацион технологияләрен, сыйфатлы һәм баланслы туклануны тәэмин итүнең заманча формаларын һәм ысулларын кертү; эш тәҗрибәсен яхшырту; республика мәктәпләрендә сәламәт туклану принципларын популярлаштыру максатларында үткәрелә. Конкурс шартлары буенча һәр мәктәп 12 көнлек меню буенча ризык әзерләргә, туклану культурасын тәрбияләү һәм сәламәт туклануны популярлаштыру буенча укучылар белән эшне күрсәтергә тиеш иде. Шулай ук кайнар туклану, азык-төлекнең матди-техник базасының торышы, төшке аш залы интерьерына, куллар юу урынын җиһазландыруга һәм санитар-эпидемиодогик нормаларны һәм азык-төлек блогына таләпләрне үтәүгә игътибар бирелде. Әлеге бәйгедә катнашучы районыбыз мәктәпләренә, бигрәк тә үзебезнең мәктәп ашханәсендә хезмәт куючы кызларыбызга уңышлар телибез!

Сегодня в Актанышском районе проходит муниципальный этап Всероссийского конкурса "Лучшая школьная столовая". В конкурсе принимают участие 7 школьных столовых района. Среди них и столовая нашей Бугадинской школы. Конкурс проводится в целях совершенствования организации питания обучающихся; внедрения инновационных технологий приготовления кулинарной продукции, современных форм и методов предоставления качественного и сбалансированного питания; распространения лучшего опыта работы; популяризации принципов здорового питания в школах республики. По условиям конкурса каждая школа должна была готовить блюда по 12-дневному меню, демонстрировать работу с учащимися по воспитанию культуры питания и популяризации здорового питания. Также было уделено внимание горячему питанию, состоянию материально-технической базы продовольствия, интерьеру обеденного зала, оборудованию места для мытья рук и соблюдению санитарно-эпидемиологических норм и требований к пищеблоку. Желаем успехов школам нашего района, участвующим в этом конкурсе, и особенно девочкам, работающим в нашей школьной столовой!