Тукай сүнмәс йолдыз ул / Неугасимая звезда Тукая

Опубликовано: 26.04.2024

26 апрель көнне бөтен дөнья бөек татар шагыйре Габдулла Тукайны искә ала. Кыска гына гомере эчендә, Г.Тукай зур мирас калдырган. Аның әсәрләре балаларны эшкә, игелекле, намуслы, акыллы, гадел булырга өйрәтә. Бу көнне Богада мәктәбендә татар шагыйре Габдулла Тукайның тууына 138 ел тулуга багышланган «Тукай сүнмәс йолдыз ул» исемле әдәби-музыкаль кичә узды. Чара барышында укучылар шагыйрьнең шигырьләрен укыдылар, аның әсәрләрен сәхнәләштерделәр, җырлар башкардылар. Чара ахырында халкыбызның гимны булган «Туган тел» җыры башкарылды.

26 апреля весь мир вспоминает великого татарского поэта Габдуллу Тукая. Прожив короткую жизнь, Г. Тукай оставил огромное наследие. Его произведения приучают детей к труду, учат быть добродушными, честными, умными, справедливыми. В этот день в Бугадинской школе прошел литературно-музыкальный вечер «Неугасимая звезда Тукая», посвященный 138 летию со дня рождения татарского поэта Габдуллы Тукая. В ходе мероприятия ученики читали стихи поэта, инсценировали его произведения, исполняли песни. В завершении мероприятия была исполнена «Туган тел» ставшая гимном нашего народа.