"Тоталь диктант / Тотальный диктант

Опубликовано: 23.04.2024

"Тоталь диктант" акциясе – активистлар һәм волонтерлар көче белән гамәлгә ашырыла торган иҗтимагый проект. Беренче тапкыр ул 2004 елның 11 мартында Новосибирск дәүләт университетының Гуманитар факультеты студентлары акциясе буларак уздырыла. Аның максаты грамоталылыкның һәркем өчен мөһим булуын күрсәтү, рус телен өйрәнү җиңел түгел, әмма мавыктыргыч һәм файдалы, русча язарга һәм сөйләшергә теләгән һәркемне берләштерү. Узган 2023 елда чарада 456 меңнән артык кеше катнашкан, текст авторы язучы Василий Авченко була. 20 апрель көнне узган акциянең башкаласы итеп быел Томск сайланды. Быел- 2024 ел - "Тоталь диктант"өчен юбилей елы булып тора. Ул 41 илне һәм 700 гә якын шәһәрне колачлады. Шул исәптән Богады мәктәбендә дә 9 сыйныф укучылары һәм укытучылар әлеге диктантны яздылар.

Акция "Тотальный диктант" – общественный проект, который реализуется силами активистов и волонтеров. Впервые он прошел в 2004 году как акция студентов гуманитарного факультета Новосибирского госуниверситета. Ее цель - показать, что грамотность важна для каждого, убедить, что изучать русский язык нелегко, но увлекательно и полезно, объединить всех, кто хочет писать и говорить по-русски. В 2023 году в мероприятии приняли участие более 456 тыс. человек, автором текста является писатель Василий Авченко. Столицей акции, которая прошла 20 апреля, в этом году был выбран Томск. Нынешний год-2024-является юбилейным для "Тотального диктанта". Он охватил 41 страну и около 700 городов. В том числе в Бугадинской школе ученики 9 класса и учителя писали этот диктант.