Террорчылыкка каршы саклану һәм теракт вакытында үзеңне тоту буенча өйрәнүләр / Учения по антитеррористической защищенности и отработке действий при совершении теракта

Опубликовано: 01.04.2024

2024 елның 15 апрелендә Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбендә террорчылыкка каршы саклану һәм теракт вакытында үзеңне тоту буенча өйрәнүләр узды. Аннары сыйныф сәгатьләре узды, анда мәктәп директоры Ринат Флүн улы Җәмилов укучыларга кораллы һөҗүм вакытында мәктәп буйлап йөрергә ярамый дип җентекләп сөйләде. Кабинетта калырга, бикләнергә, кәрәзле телефоннарны сүндерергә һәм сөйләшүләрне туктатырга кирәк. Куркынычсыз урыннан сигнал алынган яки бу хакта өлкәннәр хәбәр иткән очракта гына чыгарга мөмкин. Террорчылык акты һәм башка гадәттән тыш куркыныч хәлләр булганда нәрсә эшләргә кирәклеге аңлатылды. Шулай ук террорчылык актларында куркынычсыз тәртип кагыйдәләрен үтәү буенча инструктажлар үткәрелде.

15 апреля 2024 года в МБОУ «Аккузовская ООШ» прошли учения по антитеррористической защищенности и отработке действий при совершении теракта. Далее прошли классные часы, где подробно рассказал ученикам директор школы Ринат Флунович Зямилов, что при вооруженном нападении нельзя перемещаться по школе. Необходимо оставаться в кабинете, забаррикадироваться, отключить сотовые телефоны и прекратить разговоры. Покидать безопасное место можно только в том случае, если получен сигнал или об этом сообщат взрослые. Были отработаны совместные действия при угрозе террористического акта и иных чрезвычайных ситуации. Также были проведены инструктажи по соблюдению правил безопасного поведения при террористических актах