Алтынчәчтә “Кошларга ярдәм ит” марафоны

Опубликовано: 05.04.2024

“Алтынчәч”  балалар бакчасы нәниләре этилэре белән берлектә“Экояз”  конкурсының “Кошларга ярдәм ит” марафонында катнашып, бик матур сыерычык оялары ясадылар. Сыерчык ояларын балалар бакчабызга кунак итеп чакырылган Актаныш урманчылыгының урман мастерлары  Махмутзянов Дилфас Гаяз улы, Гарипов Расих Магфурҗан улы, Галиев Идеал Насих улы, Хисамов Рамис Рифкат улына тапшырдылар, әтиләре белән берлектә “Бүләк”  урманындагы, бакчабыз территориясендәге агачларга урнаштырдылар. Урман мастерлары сыерчык ояларын өй тирәсендәге  агачларга куюның әһәмиятен турында әйтеп “Янәшәдә яшәүче кошлар табигатькә бәяләп бетергесез ярдәм күрсәтеп кенә калмыйлар, ә безне, авыл халкын, җырлары белән дә сөендерәләр”- диделәр. Нәтиҗәдә, 54 сыерчык оясы үз хуҗаларын эзләп урманнарга, бакча тирәләренә урнаштырылды. Нәни табигать сакчыларын күреп күңелләр сөенде. Киләчәктә, зур үскәч тә, әлеге чаткылар сүнмәсен иде дигән теләктә каласы килә.

Малыши детского сада“Алтынчэч” вместе с родителями приняли участие в марафоне "Помоги пернатым" конкурса “Экояз” и сделали красивые скворечники. Скворечники передали приглашенным мастерам леса Актанышского лесничества Махмутзянову Дилфасу Гаязовичу, Гарипову Расиху Магфурзяновичу, Галиеву Идеалу Насиховичу, Хисамову Рамису Рифкатовичу, а также вместе с родителями  разместили их на территории нашего сада, и в лесу “Буляк”. Мастера леса, говоря о важности установки скворечников на деревьях вокруг домов, отметили, что птицы, живущие рядом, не только оказывают неоценимую помощь природе, но и радуют нас, жителей села, своими песнями. В результате 54 скворечника в поисках своих хозяев разместились в лесах, вокруг садов и огородов. Отрадно было видеть маленьких защитников природы. Хочется пожелать, чтобы эти искры не погасли в будущем.