1 апрель-Халыкара кошлар көне  / 1 апреля - Международный день птиц

Опубликовано: 01.04.2024

2024 елның 1 апрелендә Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбендә биология атналыгы кысаларында «Кошлар көне» тематик көн оештырылды. Әлеге көннең максаты укучыларны Халыкара кошлар көне белән таныштыру иде. Бу көнне башлангыч сыйныф укучылары кошларның рәсемен ясадылар һәм кошлар сурәтләнгән фотоларны  карадылар. Укучылар бәйрәмнең тарихы, кошларның файдасы, аларның табигатьтә һәм кеше тормышында роле турында белделәр. Укучылар яз көне безнең якларга нинди кошлар очып килүен, ә ел әйләнәсе нинди кошлар яшәвен белделәр. Тематик көн азагында укучылар канатлы дусларга сакчыл карарга һәм алар турында кайгыртырга кирәк дигән нәтиҗәгә килделәр. Тематик көн «Кошларны яратыгыз һәм аларга ярдәм итегез!»  девизы астында узды.

1 апреля 2024 года в МБОУ «Аккузовская ООШ» в рамках недели биологии был организован тематический день «День птиц», целью которого было познакомить детей с международным Днем птиц. В этот день ученики начальных классов нарисовали птиц, рассматривали иллюстрации и фотографии с изображением птиц. Учащиеся узнали об истории праздника, о пользе птиц, их роли в природе и жизни человека. Ребята узнали какие птицы весной прилетают в наши края, а какие живут у нас круглый год. В завершение тематического дня ребята сделали вывод, что к пернатым друзьям надо относиться бережно и проявлять о них заботу. Тематический день прошёл под девизом: «Любите и помогайте птицам!»