«Киң Масленица» / «Широкая Масленица»

Опубликовано: 22.03.2024

Актаныш 5 нче балалар бакчасында Масленицаны озаттык. Атна буе балалар бу вакыйгага әзерләнделәр һәм аны түземсезлек белән көттеләр. Әңгәмәләрдән алар элек Масленицаны ничек бәйрәм иткәннәрен, рус халык уеннарын, җырларын, чакыруларын өйрәнгәннәрен, иҗади эшчәнлек рәвешендә Масленицаны кәгазьдән ясадылар, балалар әти – әниләре белән бергә курчак-обереглар ясауда иҗат иткәннәр. Атна ахырында «Киң Масленица» күңел ачу чарасын уздырдык, анда балалар күңел ачтылар, әйлән-бәйлән йөрделәр, җырладылар, халык уеннар уйнадылар, бәйгедә катнаштылар. Барысы да Масленицаны шатланып озаттылар һәм киләсе елга кадәр аның белән хушлаштылар. Масленица атналыгы ярдәмендә балалар рус халкының гореф-гадәтләре белән таныштылар.

Актанышский детский сад №5 проводили Масленицу. Всю неделю дети готовились к этому событию и ждали его с нетерпением. Из бесед они узнали, как раньше на Руси праздновали Масленицу, разучивали русские народные игры, песни, заклички, в творческом виде деятельности изготовили масленицу из бумаги, дети вместе с родителями проявили творчество в изготовлении кукол – оберегов. В конце недели было проведено развлечение «Широкая Масленица», где дети от души веселились, водили хоровод, пели, играли в народные игры, учавствовали в конкурсах. Все с радостью проводили Масленицу и попрощались с ней до следующего года. Благодаря Масленичной недели ребята познакомились с традициями русского народа и зарядились отличным настроением.