«XXI гасыр Кулибиннары» / «Кулибины XXI века»

Опубликовано: 20.03.2024

19 нчы март көнне Балалар иҗат үзәге базасында яшь уйлап табучыларның «XXI гасыр Кулибиннары» Республика олимпиадасының муницпаль туры үтте. Районыбызда әлеге олимпиада бишенче тапкыр уза. Район мәктәпләре укучылары традицияггә әверелеп баручы олимпиадада дүрт юнәлеш буенча - технология, робототехника, сәнәгать товарлары, медицина - сәламәтлек  саклау темасына ясалган иҗат эшләрен тәкъдим итте. Укучылар проект эшләрен яклап, аның өстенлекләре, тормыш-көнкүрештә ничек итеп кулланылуы турында да сөйләделәр.Техник яктан бик тә уйланылып, иҗади якын килеп эшләнгән эшләр бик күп иде. Балаларга уйлап табу осталыкларын ачу һәм үстерү, бергә хезмәттәшлек итүдә көчләрен, энергияләрен кызганмаган остазларына да рәхмәт сүзләре генә әйтәсе килә!

19 марта на базе Центра детского творчества прошел муниципальный тур Республиканской олимпиады юных изобретателей «Кулибины XXI века». Эта олимпиада в нашем районе проходит в пятый раз. Учащиеся школ района представили творческие работы по четырем направлениям - технология, робототехника, промышленные товары, медицина. Ученики защищали проектные работы, рассказывали о его преимуществах, о том, как он используется в быту. По итогам конкурса твердо можно сказать, что поставленная цель - создание условий для раскрытия творческого потенциала детей и школьников в сфере науки и техники, знакомство с деятельностью, достигнута.