Исәнме, Масленица / Здравствуй, Масленица

Опубликовано: 15.03.2024

Мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләрендә милли бәйрәмнәр уздыру Россиянең барлык халыкларына хөрмәт тәрбияләүдә зур роль уйный. Шунлыктан "Актаныш катнаш төрдәге 6 нчы балалар бакчасы"нда “Исәнме, Масленица” дип аталган күңел ачу чарасы узды.  Балалар бу вакыйгага җитди әзерләнделәр. Шөгыльләрдә алар Россиядә Масленицаны ничек бәйрәм итүләрен, бу гореф-гадәтнең кайдан башлануын өйрәнделәр. Балалар матур рус костюмнары киделәр, шулардан алар искиткеч соклану хисләре кичерделәр. Күңел ачу программасы бик күңелле килеп чыкты, балалар рәхәтләнеп күңел ачтылар: Масленица тирәли әйлән-бәйлән уйнадылар, "Блины" исемле рус халык җырын, такмаклар җырладылар, шигырьләр сөйләделәр. Азактан инде тәмле тәбикмәкләр белән сыйландылар. Бәйрәм бик күңелле, күтәренке рухта узды.

Проведение национальных праздников в дошкольных образовательных учреждениях играет большую роль в воспитании уважения ко всем народам России. В связи с этим в МБДОУ "Детский сад №6 комбинированного вида" прошло развлекательное мероприятие “Здравствуй, Масленица”.  Дети серьезно готовились к этому событию. На занятиях они изучали, как в России празднуют Масленицу, с чего началась эта традиция. Во время праздника дети были одеты в красивые русские костюмы, от которых испытали невероятное восхищение. Развлекательная программа получилась очень веселой: водили хороводы вокруг Масленицы, пели русскую народную песню "Блины", частушки, рассказывали стихи. В конце угостились блинами. Праздник прошел очень весело.