«Иң татлы тел – туган тел» / «Любимый и родной язык»

Опубликовано: 21.02.2024

21 нче февраль Халыкара туган тел көне уңаеннан аерым фәннәрне тирәнтен үзләштерүле Актанышның икенче урта гомуми белем мәктәбендә “Иң татлы тел – туган тел” дип исемләнгән олы бәйрәм-тамаша уздырылды. Чарага алдан ук әзерлек эшләре алып барылды. Презентация, видеороликлар эшләнде, шигырьләр, җырлар, биюләр өйрәнелде, инценировкалар әзерләнде. Бәйрәм  барышында укучылар Туган телләр көненең барлыкка килү тарихы белән таныштылар, мәкаль-әйтемнәрне барладылар,  планетада телләрнең күптөрлелеге турында яңа белемнәр үзләштерделәр. Туган телдә халыкның холык-фигыле чагылышы, аның хәтере, тарихы, рухи куәте барлыгы турында белделәр. Тамашачыларга аеруча 8А сыйныфы укучыларының чыгышлары, төрле милләт балаларының үз телләрендә шигырь укулары, бертуган Шәрифуллиннарның, шулай ук бертуган Гыйләҗеваларның, Данил Кәндимовның моңлы җырлары, Рияна Хәбибуллинаның татар биюе хуш килде. Кушылып җырлап, алкышлап, көч биреп утырдылар. Шулай ук милли киемнәрдән булган нәфис сүз осталары Аделина Мәнихова, Эльвина Әхмәтова, Зөләйха Нәбиева, Данил Кәндимов, Румия Сәгыйдуллиналар чыгышлары берәүне дә битараф калдырмады. Бәйрәмгә җирлегебездә яшәп иҗат итүче шагыйрә апалар да чакырулы иде. Алар: үзебездә күпьеллар китапханәче булып эшләүче Әлфисә Гыймазова, “Агыйдел дулкыннары” әдәби берләшмәсе җитәкчесе Лилия Гыйлем. Башта укучылар әлеге авторларның шигырьләрен яттан сөйләделәр. Аннан шагыйрәләргә сүз бирелде. Ә.Гыймазова, Л. Гыйлем үз иҗатлары белән таныштырдылар, балаларга теләк-киңәшләрен җиткерделәр, балалар чыгышы белән соклануларын рәхмәтләре аша белдерделәр, бүләкләрен тапшырдылар. Әлеге чараны әзерләп үткәрүче китапханәче Гөлназ Хәмидуллинага, туган тел укытучыларына иҗади уңышлар теләделәр. “Халыкара туган тел көне белән! Туган тел – буыннар арасында элемтәне ныгытучы чылбыр, бәяләп бетергесез белем чыганагы, тутыкмас рухи мирас һәм хәтер сакчысы ул. Телен, мәдәниятен саклаган, яшь буынны өлкәннәрнең иң яхшы гореф-гадәтләре, йолаларына бирелгәнлек рухында тәрбияләгән милләт кенә үзен югалтмый яшәргә лаеклы. Әлеге бәйрәм һәрвакытта да тынычлык, дуслык һәм татулык бәйрәме булсын! Ана теле безгә куәт бирсен, иҗат дәрте өстәсен! ”,– дип тантаныны тәмамлады мәктәп директоры И.И.Шәрипов һәм үзе дә туган тел турында ярткан шигырен укыды.

В честь Международного дня родного языка 21 февраля в Актанышской средней общеобразовательной школе № 2 с углубленным изучением отдельных предметов был проведен большой праздник – представление “Иң татлы тел – туган тел”. Подготовка к мероприятию велась заблаговременно. Были разработаны презентации, видеоролики, разучены стихи, песни, танцы, подготовлены инсценировки. В ходе праздника школьники познакомились с историей возникновения Дня родного языка, изучили пословицы и поговорки, получили новые знания о многообразии языков на планете. На родном языке узнавали о характере народа, его памяти, истории, духовной мощи. Зрителям особенно понравились выступления учеников 8А класса, чтение стихов детьми разных национальностей на родном языке, песни Адели и Нурсултана Шарифуллиных, а также сестёр Залии и Айзады Гилязовых, Данила Кандимова, татарский танец Рияны Хабибуллиной. Зрители аплодировали и подпевали выступающим. Также никого не оставили равнодушными выступления мастеров художественного слова в национальных костюмах Аделины Маниховой, Эльвины Ахметовой, Зулейхи Набиевой, Данила Кандимова, Румии Сагидуллиной. На праздник были приглашены и местные поэтессы. Это Альфиса Гимазова, много лет проработавшая у нас библиотекарем, Лилия Гилем, руководитель литературного объединения “Агидель дулкыннары”. Сначала учащиеся рассказывали стихи этих авторов наизусть. Затем слово было дано поэтессам. А. Гимазова, Л. Гилем познакомили со своим творчеством, поделились с ребятами своими пожеланиями, выразили восхищение выступлением ребят, вручили им подарки. Организаторам данного мероприятия библиотекарю Гульназ Хамидуллиной, учителям родного языка пожелали творческих успехов. «Пусть этот праздник всегда будет праздником мира, дружбы и согласия!» - завершил торжество директор школы И. И. Шарипов и прочитал свое любимое стихотворение о родном языке.