Ватанны саулаучылар көненә багышланган ярышлар / Соревнования, посвященные ко Дню защитника Отечества

Опубликовано: 22.02.2024

Хәрби -патриотик айлык кысаларында һәм Ватанны саклаучылар көненә багышланган " Ягез әле , егетләр !" ярышы 22 февраль көнне Әтәс мәктәбендә уздырылды.  Мәктәп егетләре , ике командага бүленеп, төрле ярышларда үзләренең осталыкларын күрсәттеләр.  Җанатарларны - сыйныфташ кызлары һәм укытучыларны сәламләп, иң беренче чиратта үзләренең командалары белән таныштырдылар. Егетләргә хас булганча, командага исемне дә кыюны сайлаганнар :   бер команда " Бөркет " булса, икенчесе " Очкын " иде. Ярышны башлап , противогазны дөрес һәм тиз итеп киюдә ярыштылар. Кабартылган шарны указка таягы белән билгеләнгән урыннан уратып, төшереп җибәрмичә алып килү ярышыннан тагын да кызыграк уеннар башланды. Җанатарлар , урында гына тик утырмадылар һәрберсе командаларга " болеть "   итеп утырды. Егетләрнең төгәллеген тикшерү өчен уздырылган  мишеньгә ук тигерү  ярышында да беркем дә сынатырга теләмәде. " Граната"ны тиешле урынга ташлау уены да төгәллекне, алдан әзерлекне сорый торган ярышларның берсе иде.  Ә боҗра белән билгеләнгән урыннан урап килеп , команданның катнашучылырын да ботенесен бергә шул боҗра эченә сыйдырып бетереп тагын урау җиңелләрдән булмады. Команда уенчылары өчен генә түгел, карап утыручылар да бу уенны бик кызык дип таптылар. Автомат сүтеп җыю, автоматтан ату- егетләр күңеленә хуш килгән уеннарның берсе булды. Ә турникта  тартылу   һәркемнең  кулыннан килә торган эш түгел. Бу ярышта иң күп тартылучылар булып  Насыйров Нияз һәм Кашапов Наил булдылар. Кул көрәше, аркан тартуда  командалар бу ике ярышның иң соңгы ярышлары булганын аңлап , тагын да ныграк көч түктеләр. Шулай да , һәрвакыттагыча дуслык җиңмәде. Көндәш команданы артта калдырып , " Очкын " командасы беренче булды.  Командалар гына түгел, ә аерым ярышларда үзләрен бик югары нәтиҗәләрдә күрсәткән укучылар да бүләкләнде.

В рамках военно-патриотического месячника и ко Дню защитника Отечества  в Атясевской школе прошли соревнования " А ну-ка , парни !" Учащиеся, разделившись на две команды, показали свое мастерство на разных соревнованиях. Они , поприветствовав зрителей и болельщиков, познакомили с названием своей команды. Как и полагается парням, ребята выбрали себе  смелые названия " Орел " и "  Пламя " . Соревнования начались с  правильного и быстрого надевания  противогаза.  А надутый шар  нужно было   донести от точки "А " , точки " Б " с помощью указки . С этого соревнования началось самое интересное .  Болельщики , не смогли усидеть на месте  и болели за каждую команду всей душой.  Никто из ребят не хотел показываться слабым, на соревнованиях по " мишени " , каждый хотел быть точным .  Метание " гранаты " на нужную точку тоже  требовало от парней  меткости , четкости.  Так же не из легких заданий было побежать  в обруче и при этом  на каждом кругу добавлять по одному участнику команды в это обруч. Не  только  для участников команды , но и для зрителей эта игра показалась особенно смешной . Но и как всегда, как полагается в таких соревнованиях , ребята собирали автомат и стреляли из него.  А вот подтягивание на турнике  - дело не для каждого. Самыми - самыми  в данном соревновании были Насиров Нияз и Кашапов Наиль. Армреслинг , подтягивание каната были самыми последними на этом соревновании и каждая команда боролась уже со всей силой... А в конце победила команда " Орел " , оставив своих соперников на второе место.  Были вручены грамоты и дипломы не только командам, но и отдельным ученикам, которые показали лучшие результаты по отдельным соревнованиям.