Халыкара туган тел көне / Международный день родного языка

Опубликовано: 21.02.2024

Рухи яктан үстерүче - туган тел,
            Һәр милләтнең бердәнбере булган тел.
                                                  (Рәзинә Мөхияр).

Әйе, һәр халыкның үз тарихы, үз кыйбласы, үз гореф- гадәтләре , үз теле бар.21 нче февраль - Халыкара туган тел көне. Күҗәкә мәктәбендә Халыкара туган тел көне уңаеннан үткәреләсе чаралар планы алдан ук укучылар игьтибарына тәкьдим ителде. "Халыкара туган тел көне", "Татарстан - күп милләтле республика" темаларына классларда сыйныф сәгатьләре үткәрелде. Мәктәп китапханәсендә "Татарстан - күп милләтле республика"  исеме астында китап күргәзмәсе оештырылды. "Нәфис сүз остасы" бәйгесендә, интеллектуаль викторинада мәктәп укучылары бик актив катнашты. Бәйрәм кичәсе бөек Тукаебызның "Туган тел" җырын башкару һәм "Сау булыгыз!" сүзен төрле телләрдә әйтү белән тәмамланды.

У каждого народа своя история, свои традиции , свой язык. 21 февраля - Международный день родного языка. Учащимся заранее был представлен план мероприятий, которые пройдут в Кузякинской школе в честь Международного дня родного языка. В классах были проведены классные часы на темы "Международный день родного языка", "Татарстан - многонациональная республика". В школьной библиотеке была организована книжная выставка"Татарстан - многонациональная республика". Все учащиеся приняли активное участие в конкурсе "Художественное слово" и в интеллектуальной викторине. Праздничное мероприятие завершилось исполнением песни Габдуллы Тукая "Туган тел". Все учащиеся на разных языках сказали слово "До свидания!"