Балалар бакчалары  җитәкчеләре һәм өлкән тәрбиячеләрнең район методик берләшмә утырышы  / Заседание районного методического объединения руководителей и старших воспитателей детских садов

Опубликовано: 16.02.2024

Балаларга әхлакый-патриотик тәрбия бирү балалар бакчасында төп максатларның берсе булып тора.16 февраль көнне 4 нче санлы балалар бакчасында җитәкчеләр һәм өлкән тәрбиячеләрнең район методик берләшмә утырышы булып узды. Ул "Ата-аналар белән эш. Коллектив һәм ата-аналар арасындагы эшлекле мөнәсәбәтләрнең узенчәлекләре" темасы буенча барды.  Патриотизм хисе эчтәлеге буенча күпкырлы: туган якка мәхәббәт, үз халкың белән горурлану, үз илеңнең байлыгын арттыру һәм аны сакларга теләк булдыру, батырлык, туган илебезне яклауда чагыла.Бу максатлар балаларның барлык эшчәнлек төрләрендә үтәлә: шөгыльләрдә, уеннарда, хезмәт эшчәнлегендә, көнкүрештә, әти-әниләр белән эшчәнлектә чагыла. Бүген оештырылган эшчәнлекләр дә гади булмады. Алар бер- берсе белән үрелеп барды. Балалар белән бергә килгән кунаклар да эшчәнлектә катнаштылар. Биремнәр үтәп "Бердәмлек" корабына керә алдылар. Тәрбиячеләр : Габдрахманова Э. Р., Ибнеева Р.Р., Ганиева Э. И., Шаяхметова Г.Ф, Галиева А.Р., Салихова Р.О. тәкъдим иткән ачык чараларда патриотик тәрбия бирүнең төрле ысуллары күрсәтелде. Эшчәнлекләрдә әти-әниләрне катнаштыру бик отышлы булды, шөгыльләрне тагы да кызыклы итте. Шөгыльләр эчтәлекле, максатчан, файдалы булды. Балаларга да, килгән кунакларга да бик ошады, югары бәяләнде.

Нравственно-патриотическое воспитание детей является одной из основных целей детского сада.16 февраля в детском саду № 4 состоялось заседание районного методического объединения руководителей и старших воспитателей. Тема заседания " Работа с родителями. Особенности деловых отношений между коллективом и родителями". Чувство патриотизма многогранно по содержанию: любовь к родному краю, гордость за свой народ, стремление приумножать богатство своей страны и беречь ее, выражается в героизме, в защите Родины. Эти цели достигаются во всех видах деятельности детей: занятиях, играх, трудовой деятельности, быту, работе с родителями. Не простыми были и организованные  работы, они дополняли друг друга. В мероприятии приняли участие и гости, вместе с детьми. Выполнив задание, они смогли войти на корабль" Единство". На мероприятиях, представленных воспитателями : Габдрахмановой Э. Р., Ибнеевой Р. Р., Ганеевой Э. И., Шаяхметовой Г. Ф., Галеевой А. Р., Салиховой Р. О., были продемонстрированы различные методы патриотического воспитания. И участие родителей в деятельности было очень выиграшным, делало занятия еще более интересными. Занятия были содержательными, целенаправленными, полезными. Очень понравилось и детям, и гостям, было высоко оценено.