Мәктәптә Фәнис Яруллинның 86 еллыгына багышланган чара узды / В школе прошло мероприятие к 86-летию Фаниса Яруллина

Опубликовано: 09.02.2024

2024 елның 9 февралендә Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбендә ТРсы халык шагыйре, «Халыклар Дуслыгы» ордены кавалеры, Г.Тукай исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре Фәнис Яруллинга багышланган тантаналы чара узды.  Чарада катнашучылар татар шагыйре иҗаты белән таныштылар, мәктәп укучылары башкаруында шигырьләр һәм җырлар тыңладылар. Очрашу ахырында мәктәп директоры Җәмилов Ринат Фүлн улы кунакларга һәм катнашучыларга рәхмәт белдерде, шулай ук чарага йомгак ясады: «Авыр җәрәхәт алгач, ул авыр чир белән авырып үзен сындырырга ирек бирмәде. Авыруны җиңеп, Фәнис Яруллин тормышта үз урынын таба алды-милли мәдәнияткә бәяләп бетергесез өлеш кертте. Аның биографиясе һәм иҗаты татар әдәбияты өчен батырлык, фидакарьлек, рухи көч һәм туган якка мәхәббәт гәүдәләндерде».

9 февраля 2024 года в МБОУ «Аккузовская ООШ» прошло торжественное мероприятие, посвященное 86-летию народного поэта Республики Татарстан, кавалера ордена «Дружба народов», лауреата Государственной премии им.Г.Тукая и Республиканской премии им.М.Джалиля, заслуженного работника культуры Республики Татарстан Фаниса Яруллина. Участники мероприятия познакомились с творчеством татарского поэта, послушали стихи и песни в исполнении школьников. В конце встречи директор школы Зямилов Ринат Флунович поблагодарил гостей и участников, а также подвел итоги мероприятия: «Получив тяжелую травму, он не дал тяжелейшей болезни себя сломить. Преодолевая недуг, Фанис Яруллин сумел найти свое место в жизни - внес неоценимый вклад в национальную культуру. Его биография и творчество стали для татарской литературы олицетворением мужества, самоотверженности, силы духа и любви к родному краю».