Парламент дәресе / Парламентский урок

Опубликовано: 09.02.2024

9 нчы февраль көнне Югары Яхшый  мәктәбендә,  парламент дәресе  үткәрелде. Дәрес дәүләт гимннары астында флаглар күтәрү белән башланып китте.Дәреснең кереш өлешендә тарих фәне укытучысы Әлфир Фәнзур улы  балаларга парламент ,закон, дәүләт, тәртип, нормалар турында аңлатты ,сораулар бирде. Авыл җирлеге башлыгы Илнур Хираҗетдин улы җирлекнең идарә структурасы белән таныштырды. Авыл депутатларының ни рәвешле сайлануы , аларның вәкаләтләре, җирлектәге мәсьәләләрне хәл итүдәге ролләре турында аңлатты. Ахырдан балалар җирлек башлыгына сорауларын,тәкъдимнәрен җиткерделәр.Әлеге сорауларга җавапны укучылар җирлек башлыгы белән бергәләп таптылар. Дәрес бик җанлы үтте.

9 февраля в Верхнеяхшеевской  школе прошел парламентский урок. Урок начался с поднятия флагов под государственные гимны.Во вступительной части урока учитель истории Альфир Фанзурович разъяснил ребятам вопросы о парламенте ,законе, государстве, порядке, нормах. Глава сельского поселения Ильнур Хиразетдинович ознакомил со структурой управления поселения. Разъяснил, как избираются сельские депутаты, их полномочия, роль в решении вопросов поселения. В завершении ребята высказали главе поселения свои вопросы и предложения.Ответы на эти вопросы школьники нашли вместе с главой поселения. Урок прошел очень оживленно.