Илсур Мәксүт улы Хәкимовка үзе укыган Әтәс мәктәбендә истәлек тактасы кую чарасы / Открытие памятной доски Ильсуру Максутовичу Хакимову в Атясевской школе

Опубликовано: 27.01.2024

Бүген, 27 гыйнвар көнне , махсус хәрби операциядә " Батырлык " ордены белән бүләкләнгән МХОда һәлак булган , Әфган сугышы ветераны Илсур Мәксүт улы Хәкимовка туган авылы Әтәстә, үзе укыган мәктәптә истәлек тактасы куелды.
Чараны Рөстәм Мусин алып барды, ул илебез азатлыгы өчен районыбызда туып-үскән ничәмә буын ир-егетләребезнең илебез азатлыгы өчен көрәшүен билгеләп узды һәм сузне район башлыгы урынбасары И.И. Габделхәевкә тапшырды. Илшат Илфак улы әлеге мөһим чараларның кирәклеген ассызыклады , батырлар даны мәңгелек булганы , илебезнең тынычлыгы да шушы геройлар аркасында гына сакланып торганын билгеләп үтте. Хәрби комиссариат җитәкчесе Л.С. Әхмәтҗанов бүгенге вәзгыятькә аңлатма бирде,ил-көннәребезнең тизрәк тынычлануын , сугышта катнашучы егетләребезнең тизрәк исән-имин әйләнеп кайтуын теләп, геройның туганнарының кайгысын уртаклашты. Истәлек такталары куюның башлангычында Актаныш районының Әфган сугышы ветераннары оешмасы тора . Бу очрашуга ерак араларны якын итеп кайткан ,Тукай районы Әфган ветераннары оешмасы вәкилләре булу да сөендерде. Чаллыда яшәп иҗат итүче ветеран - якташларыбызның җырлары да күңелләрне тетрәндереп , Әфган сугышы елларының кайтавазы булып яңгырады. Әтәс авыл батыры И.М.Хәкимов һәм башка сугышта һәлак булып калган егетләребез истәлегенә мәктәп укучылары да батырлар турындагы шигырьләрне багышладылар . Руслан хәзрәт тә вәгазь укып, һәлак булган батырларның рухына дога кылды.

Сегодня, 27 января в Атясевской школе была установлена памятная доска участнику специальной военной операции . Хакимов Ильсур Максутович учился в Атясевской школе , посмертно был награжден Орденом Мужества. Мероприятие вел ведущий Рустам Мусин . Он отмечая героизм наших соотечественников разного поколения , которые борются с неонацизмом на специальной военной операции , передал слово заместителю главы Актанышского района И.И.Габделхаеву. Ильшат Ильфакович , отмечая важность таких встреч, остановился на важных аспектах защиты Родины , о том, что нельзя забывать героев страны , которые своей жизнью защищают наше мирное небо над головой, пожелал терпения родственникам погибшего героя. В начале таких начинаний стоит совет ветеранов Афганской войны Актанышского района под названием " Шурави" . На мероприятии участвовали представители из Тукаевского района , так же ветераны афганской войны. Песни, которые исполнили наши соотечественники -ветераны , затронули каждого, кто был на данном мероприятии, и звучал как отголосок войны.
Ученики школы так же посвятили свои стихи о героях в память об участниках воин. Руслан хазрат прочитал молитвы в честь И.М. Хакимова , всем погибшим в боях героям.