Актаныш 5 нче санлы «Кояшкай» балалар бакчасында район методик берләшмә утырышы / Заседание РМО в Актанышском детском саду № 5 «Солнышко»

Опубликовано: 15.12.2023

15 декабрь көнне Актаныш 5 нче санлы «Кояшкай» балалар бакчасында «Сәнгати-эстетик үсеш эшен оештыру аша мәктәпкәчә яшьтәге балаларның иҗади шәхес потенциалын үстерү» темасы астында район балалар бакчалары тәрбиячеләренең  район методик берләшмәсе утырышы булды. Утырыш ике дәүләт телендә гимн белән ачылды. Балалар кунакларны тәрбияче Роза Габдулла кызы җитәкчелегендә әзерләнгән музыкаль сәлам белән каршы алдылар. Район тәрбиячеләре төркемнәргә таралып ачык эшчәнлекләр карарга керделәр. Икенче кечкенәләр-уртанчылар төркемендә «Чебурашка бездә кунакта» темасы астында әвәләү шөгылен тәрбияче Әлфия Тимергали кызы, зурлар-мәктәпкә әзерлек төркемендә  «Без – тынычлык яклы!» темасы астында рәсем шөгелен тәрбияче Ләйсән Хөсәен кызы күрсәттеләр. Методик берләшмә утырышы «Балаларны эстетик тәрбияләүдә педагогның роле. Мәктәпкәчә яшьтәге балалар иҗатын үстерү өчен шартлар һәм чаралар» Ләйсән Котдыс кызы эчтәлекле чыгышы, «Мәктәпкәчә яшьтәге балаларны сәнгатьле эстетик тәрбияләү чарасы буларак драматизация уеннары» Әлфия Нурым кызы эшлекле уен белән дәвам итте. Үткәрелгән РМБ уңай эмоцияләр калдырды.

15 декабря в Актанышском детском саду № 5 «Солнышко» состоялось заседание районного методического объединения воспитателей детских садов на тему «Развитие творческого потенциала личности дошкольников через организацию работы художественно-эстетического развития». Заседание открылось гимном на двух государственных языках. Дети встретили гостей музыкальным приветствием, подготовленным под руководством воспитателя Розы Габдулловны. После приветствия воспитатели района приступили к просмотру открытой деятельности. Во второй младшей-средней группе занятие по лепке на тему «Чебурашка у нас в гостях», провела воспитатель Альфия Тимергалиевна, в старшей – подготовительной к школе группе «Мы-за мир!», показала воспитатель Лейсан Хусаиновна. Заседание методического объединения было продолжено выступлением Лайсан Котдусовны «Роль педагога в эстетическом воспитании детей. Условия и средства для развития творчества детей дошкольного возраста» и деловой игрой Альфии Нурумовны «Игры драматизации как средство художественного эстетического воспитания дошкольников». Проведенное РМО оставило позитивные эмоции.