Профилактик әңгәмә / Профилактическая беседа

Опубликовано: 16.12.2023

16 декабрь көнне Татар Суыксу урта гомуми белем бирү мәктәбендә укучыларның Актаныш районы прокуроры ярдәмчесе Шайсуваров Р.Р. белән очрашуы булды. Әңгәмә башында прокурор ярдәмчесе укучыларга аларның хокуклары һәм бурычлары, әхлакый тәртип нормалары, конфликтларны тыныч юл белән ничек хәл итәргә һәм авыр тормыш хәлендә кая мөрәҗәгать итәргә кирәклеге турында сөйләде. Мәктәп укучылары төрле җинаятьләр өчен балигъ булмаганнарның җаваплылыгына кагылышлы закон статьялары турында белделәр. Балалар хокук саклау органнарының роле һәм билгеләнеше һәм прокуратура органнарының эш үзенчәлекләре турында хәбәр ителде. Әңгәмә тере һәм иркен шартларда узды. Укучылар бик күп яңа, файдалы һәм кызыклы нәрсәләр белделәр. Очрашу хокукый ярдәм күрсәтү ягыннан гына түгел, ә укучыларның һөнәри үзбилгеләнүе ягыннан да мөһим булды. Рөстәм Рәшит улы укучыларга уйламыйча эш итмәскә чакырды, бу аларның киләчәк тормышларына тискәре йогынты ясый ала.

16 декабря в МБОУ "Татарско-Суксинская СОШ" состоялась встреча обучающихся с помощником прокурора Актанышского района Шайсуваровым Р.Р.  Встреча проходила с целью профилактики правонарушений среди несовершеннолетних. В начале беседы помощник прокурора рассказала учащимся об их правах и обязанностях, о нормах нравственного поведения, о том, как разрешить конфликты мирным путем и куда обратиться в трудной жизненной ситуации. Школьники узнали о статьях закона, касающихся ответственности несовершеннолетних за совершение различных преступлений. Ребята были проинформированы о роли и предназначении правоохранительных органов и об особенностях работы органов прокуратуры. Беседа проходила в живой и непринужденной обстановке. Учащиеся узнали много нового, полезного и интересного. Встреча получилась важной не только с точки зрения оказания правовой помощи, но и в плане профессионального самоопределения школьников. Рустам Рашитович призвал всех учащихся не совершать необдуманных поступков, которые впоследствии могут негативно сказаться на их будущей жизни.