Экологик  квест – уен / Экологический квест – игра

Опубликовано: 29.11.2023

29 ноябрь - Россиядә табигатьне саклау җәмгыяте оешкан көн. Шул уңайдан 30 ноябрь көнне Күҗәкә төп гомуми белем бирү мәктәбендә “Без – табигать дуслары” дигән темага экологик квест-уен үткәрелде. Экологик квест -уенны химия-биология укытучысы Гөлназ Файз кызы Мәгъдәнурова әзерләде һәм алып барды. 4 - 9 класс укучылары  группаларга бүленеп төрле  тукталышларда үзләренең экологик белемнәрен сынадылар. Тукталышлардагы биремнәр  үз эченә Кызыл китап серләрен, данлыклы Игем урманы һәм Көләгеш сазлыгының бүгенге көндәге  экологик торышын, халык сынамышларын,табигать дуслары кагыйдәләрен, экологик календарь даталарын, экологик терминнар җыелмасын  туплаган иде. Группаларда киңәшеп, фикерләрен туплап укучылар биремнәрне төгәл үтәргә тырыштылар. Сорауларга тулы җавап бирделәр. Квест - уенны башлангыч класс укучылары зур кызыксыну белән күзәттеләр, үзләре дә экологик биремнәр чиштеләр. Экологик чарада Пучы Балалар иҗат үзәгеннән экология методисты  Загирова Алсу Миңнулла кызы  да катнашты. Ул укучылар белән дустанә аралашып мәктәпнең экологик эшчәнлеге белән танышты, аларга үзенең киңәшләрен бирде, төрле яңа конкурслар белән таныштырды. Хөрмәтле жюри әгъзалары - директор урынбасарлары  Лилия Хәниф кызы һәм Рәзинә Зиннур кызы балаларның эшчәнлеген гадел бәяләделәр. Нәтиҗәдә дуслык  җиңде. Табигатьне саклауга багышланган әлеге чараның  әһәмияте  киләчәк эшчәнлекләрдә дә чагылыш табар дип ышанабыз. Табигатьне саклау - безнең бурыч.

29 ноября - День образования Российского общества охраны природы. В связи с этим 30 ноября в Кузякинской ООШ была проведена экологическая квест – игра “Мы-друзья природы”. Экологический квест-игра подготовила и провела учитель химии и биологии Гульназ Файзовна Магданурова. Учащиеся 4-9 классов в группах на разных остановках проверяли свои экологические знания. Задания на остановках включали в себя секреты Красной книги, современное экологическое состояние знаменитого Игемовского леса и Кулегушевского болота, народные приметы, правила друзей природы, даты экологического календаря, набор экологических терминов. Посоветовавшись в группах, собравшись с мыслями, учащиеся старались четко выполнять задания. На вопросы дали исчерпывающие ответы. За Квест - игрой с большим интересом наблюдали ученики начальных классов, которые сами решали экологические задания. В экологическом мероприятии приняла участие методист по экологии Загирова Алсу Миннулловна из Центра детского творчества. Она дружески пообщалась с учениками, ознакомилась с экологической деятельностью школы, дала им свои советы, ознакомила с новыми конкурсами. Уважаемые члены жюри - заместители директора Лилия Ханифовна и Разина Зиннуровна справедливо оценили деятельность ребят. В итоге победила дружба. Надеемся, что значимость этого природоохранного мероприятия будет отражена и в дальнейшей деятельности. Охрана природы - наш долг.