Доступ запрещён

“Алтынчәчтә”     “Печән өмәсе”  йола бәйрәме / В детском саду “Алтынчәч”  “Праздник “Сенокос”

Опубликовано: 01.12.2023

Балаларның  аңына, рухына  әдәпсезлек  үрнәкләрен  сеңдергән заманда, милләтебезнең  әхлак  кагыйдәләрен торгызу бурычы килеп басты. Менә  шуның  өчен дә  “Алтынчәч” балалар бакчасында нәниләргә  халкыбыз  хәзинәләре  нигезендә  милли үзаң  тәрбияләүгә  аеруча  зур игътибар  бирелә дә инде. Милли йолабызның тапталмаган бер төре “Печән өмәсе"н  зурлар төркеме күрсәтте.  Татар  халкының  гасырлардан  килә  торган иң күркәм  сыйфатларның берсе өлкәннәргә ихтирам, ата-анага хөрмәт, кардәш-ыру белән тыгыз аралашып, ярдәмләшеп яшәүне бик мөһим санаган. Тәрбияче Әминә Галимардановна әзерләгән  әлеге "Печән өмәсе"  милли йола бәйрәмендә әлеге әхлак кагыйдәләре дә югары дәрәҗәдә куелган иде. Печән өстендә авыл яшьләре җыйналып Әби, бабайга ярдәм иттеләр. Печән чабу,  пакуслау, күбәләү, эскерткә өю кебек матур алымнар Миләүшә апалары куйган бию хәрәкәтләре аша яктыртылды. Печән кипкән арада шаяртулар,  милли уеннар, җырлар белән көннең никадәр тиз узганын сизми калган яшьләр, кулларына кабат эш коралларын тырма- сәнәкләрен алды.  Әлеге йола бәйрәмен әзерләүдә әти- әниләрнең дә хезмәте һичшиксез зур булуын ассызыклап китте төркем тәрбиячесе. Һәр малайның кулында- чалгы, кызларда- печән тырмасы, җирдә –үсеп утырган печәннәр.... Болар тәрбияченең фантазиясе һәм әти- әниләрнең тырышлыгы.... Балачак  чоры – үзе бер  кабатланмас тылсымлы дөнья бит ул. Үзенчә матур, үзенчә серле бу дөньяда тормышыбыз дәвамчылары – яңа шәхесләр тернәкләнә. Шытып чыккан яшь үсенте сыман, нәниләребезгә дә якты кояш, “игелекле туфрак” кирәк. Безнең балаларыбыз бөтен яктан да үрнәк булып үссеннәр һәм милләтебез гореф- гадәтләрен  онытмыйча, горурланырлык шәхесләр булсыннар иде, дип тырышабыз да инде..

В настоящее время проблема сохранения традиционной культуры народа является одной из самых актуальных проблем общественного развития, а в современных условиях она приобретает особое значение. Яркие впечатления о родной природе, об истории родного края, полученные в детстве, нередко остаются в памяти человека на всю жизнь. В детском саду “Алтынчәч” уделяется большое внимание  работе по  воспитанию у детей любви к родному краю, уважительного отношения к культурному наследию своего народа.  воспитанию  чувства собственного достоинства у ребенка как представителя своего народа. толерантного отношения к представителям других национальностей через знания о традициях, истории Татарстана. На тематическом празднике  “Печән өмәсе”,   подготовленном  детьми  старшей группы под руководством воспитателя Шайхуловой А.Г., воспитанники ДОУ познакомились с   процессом  заготовки сена жителями деревень для домашнего скота, узнали  какие использовались орудия, кто участвовал в данной работе, уяснили как проходили небольшие минутки отдыха, а изготовленные руками пап и мам грабли, вилы, косы  помогли воссоздатҗ истинную картину летнего сенокоса  Мероприятия такого плана,   направленные на знакомство детей с родным краем, с традициями, обычаями, праздниками татарского народа такого плана, проводимые в ДОУ,  будут способствовать    развитию у детей    черт  характера, которые помогут им стать патриотами и гражданами своей Родины.