Гомәр Мәрдәнов исемендәге театр фестивале / Театральный фестиваль имени Гумера Марданова

Опубликовано: 15.11.2023

15 ноябрь – Әтнә театрын ярты гасырга якын җитәкләгән легендар режиссер Гомәр Ханнан улы Мәрдәновның туган көне. Нәкъ шушы көнгә туры китереп Гомәр Мәрдәнов исемендәге театр фестивале кысаларында узган Балалар һәм яшүсмерләр арасында республикакүләм драматургия конкурсының йомгаклау тантанасы Г. Тукай исемендәге Әтнә татар дәүләт драма театрының искитмәле матур бинасында үтте. Конкурс 2023 елның 17 февралендә иълан ителеп, 17 июньгәчә дәвам итте. Бәйгедә 18 яшькәчә балалар һәм яшүсмерләр катнашты. Драматургия конкурсының географиясе дә киң – Татарстан республикасының барлык районнарыннан диярлек, хәтта Төркидән дә катнашучылар булды. Бәйгегә килгән пьесаларга Татарстан Язучылар берлеге рәисе, Татарстан Республикасының халык шагыйре, драматург Ркаил Зәйдулла, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, Муса Җәлил исемендәге республика бүләге лауреаты, “Әкият” татар дәүләт курчак театрының сәнгать җитәкчесе, драматург, режиссер Илгиз Зәйниев, “Татар информ” мәгълүмат үзәгенең мәдәни күзәтчесе, Тюрксой Халыкара премиясе лауреаты, журналист Рүзилә Мөхәммәтова, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, Габдулла Тукай исемендәге Әтнә татар дәүләт драма театрының баш режиссеры Рамил Фазлыев, шагыйрә Гөлүсә Батталовадан торган жюри бәя бирде. Шунысы кадерле – бәйгене үткәрү фикеренә Татарстан Республикасы мәгариф министырлыгы да теләктәшлек белдергән. Ә иң зур ярдәмне Татарстан Республикасы Рәисе каршындагы татар телен һәм Татарстан Республикасында яшәүче халыклар вәкилләренең туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре комиссиясе күрсәткән. Комиссия рәисе Марат Готыф улы Әхмәтов Әтнә театры башлангычын хуплап, бәйгене югары дәрәҗәдә оештырырга мөмкинлек биргән.

Тантанада мәртәбәле кунаклар Әтнә районы башкарма комитеты җитәкчесе Айрат Фәнил улы Каюмов, Дәүләт Советы депутаты Людмила Николаевна Рыбакова катнашты, алар конкурста җиңүчеләрне чын күңелдән котлады. Әлеге конкурста Меңнәр мәктәбе укучысы Кашапова Айзирә катнашып, призлы 3 енче урынга лаек булды. Айзирәне конкурсның жюри әгъзасы, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, Габдулла Тукай исемендәге Әтнә татар дәүләт драма театрының баш режиссеры Рамил Радик улы Фазлыевны һәм Әтнә районы мәгариф бүлеге җитәкчесе Рафис Рәфкать улы Фатыйхов котлады. Аңа кыйммәтле истәлекле бүләкләр, акчалата премия һәм диплом тапшырды. Тантана - Габдулла Тукай исемендәге Әтнә татар дәүләт драма театрының Мостай Кәрим пьесасы буенча танылган режиссер Сойжин Жамбалова сәхнәләштергән “Ай тотылган төндә” спектаклен тамаша кылу белән дәвам итте. Айзирә инде  Яр Чаллы педагогия көллитяендә укый. Бездә мәктәп, район данын яклап чыгыш ясаган кебек, укыган көллиятен таныту өчен тырыша. Ул төрле олимпиадаларда, форумнарда актив катнаша, призлы урыннар яулый.

15 ноября - День рождения легендарного режиссера Гумера ханнановича Марданова, возглавлявшего Атнинский театр почти полвека. Именно в этот день состоялось торжественное подведение итогов республиканского конкурса драматургии для детей и юношества, который прошел в рамках театрального фестиваля имени Гумера Марданова в прекрасном здании Атнинского государственного татарского драматического театра им. Г.Тукая.

Конкурс был объявлен 17 февраля 2023 года и продлился до 17 июня. В конкурсе приняли участие дети и подростки до 18 лет. География драматургического конкурса также обширна-были участники практически из всех районов Республики Татарстан и даже из Турции. Пьесы, вошедшие в конкурсную программу оөенивало многоуважаемое жюри в составе председателя Союза писателей Татарстана, народный поэт РТ, драматург Ркаиль Зайдулла, Заслуженный деятель искусств РТ, лауреат республиканской премии имени Мусы Джалиля, художественный руководитель Татарского государственного театра кукол “Экият”, драматург, режиссер Ильгиз Зайниев, культурный обозреватель информационного центра “Татар информ”, лауреат Международной премии Тюрксой, журналист Рузиля Мухаметова, главный режиссер Атнинского государственного драматического театра имени Габдуллы Тукая Рамиль Фазлыев и поэтессы Гулюсы Батталовой. Стоит отметить, что идею проведения конкурса поддержало и Министерство образования Республики Татарстан. А самую большую поддержку оказала комиссия при председателе РТ по вопросам сохранения и развития татарского языка и родных языков представителей народов, проживающих в Республике Татарстан. Председатель комиссии Марат Готуфович Ахметов поддержал инициативу Атнинского театра и позволил организовать конкурс на высоком уровне.

В торжественной церемонии приняли участие почетные гости такие как руководитель исполнительного комитета Атнинского муниципального района Айрат Фанилевич Каюмов, депутат Государственного совета Людмила Николаевна Рыбакова, которые поздравили победителей конкурса. В этом конкурсе приняла участие и ученица Минняровской школы Айзира Кашапова, которая заняла призовое 3-е место. Айзиру поздравили член жюри конкурса, заслуженный деятель искусств Республики Татарстан, главный режиссер Атнинского государственного татарского драматического театра имени Габдуллы Тукая Рамиль Радикович Фазлыев и начальник отдела образования Атнинского района Рафис Рафкатович Фатыхов. Ей были вручены ценные памятные подарки, денежная премия и диплом. Церемония продолжилась представлением спектакля Атнинского государственного татарского драматического театра имени Габдуллы Тукая “В ночь лунного затмения” по пьесе Мустая Карима в постановке известного режиссера Сойжина Жамбалова. Айзира в этом году уже учится в Набережночелнинском педагогическом колледже. Как и в школе она и сейчас активно участвует в различных олимпиадах, форумах и занимает призовые места, тем самым прославляет свой колледж.