Кызыклы очрашулар / Интересные встречи

Опубликовано: 15.11.2023

Кичә, 14 ноябрь көнне, Актаныш 1 нче санлы мәктәбендә Казан милли тикшеренү технология университеты (КНИТУ) укытучылары hәм студентлары белән зур чара  үткәрелде. Әлеге очрашуда районның 9-11 нчы сыйныф укучылары да катнаштылар. "НефтеХимНано" КНИТУ белән бергә уңышлы киләчәк" дигән тема астында турыдан-туры  гамәли-практик  hәм hөнәри юнәлеш буенча  эшчәнлек алып бардылар.  Чараның беренче өлешендэ укучылар химик - тәҗрибәләр "Светофор", "Көмеш көзге", "Төрледән-төрле нефть", "Электролиз-химик ток чыганагы", "Плазма- безнең янда", "Яктылык дәрәҗәсе", "Химик приборлар жыю" станцияләрендә практик кунекмәләр алдылар.  Чараның икенче өлешендә химия фәне буенча укучылар викторина формасында квиз-уенда актив катнаштылар, бик куп призлар, буләкләр яуладылар.  Чараның өченче өлешендә 9-11 сыйныф укучылары  химия, физика, математика фәннәре буенча олимпиадада катнашачаклар. Әлеге очрашу укучыларда зур кызыксыну уятты. Физика, химия, математика фәннәренең тормышта hәрдаим кирәклеген кабаттан раслады.   Мондый очрашулар дәвамлы булсын иде дигән теләктә калабыз. Мәгариф идарәсенә, мәктәп эшчәнлегенә зур рәхмәтебезне белдерәбез. Районның биология-химия укытучыларының район методик берләшмәсе житэкчесе Вәлиева Эльвира Фәнис кызы.

Вчера, 14 ноября, в нашей АСОШ №1 состоялось большое мероприятие с участием преподавателей и студентов Казанского национального исследовательского технологического университета (КНИТУ). В встрече также приняли участие учащиеся 9-11 классов района. В рамках темы «НефтеХимНано ждет успешное будущее вместе с КНИТУ» были проведены непосредственные практические и технические мероприятия.В первой части мероприятия студенты выполнили химические эксперименты «Светофор», «Серебряное зеркало», «Различные виды нефти». «,» Они прошли практику на станциях «Электролиз-химический источник тока», «Плазма рядом с нами», «Уровень света», «Коллекция химических приборов». Во второй части мероприятия учащиеся активно приняли участие в игре-викторине  и выиграли множество призов и подарков. В третьей части мероприятия учащиеся 9-11 классов примут участие в олимпиаде по химии, физике и математике.  Эта встреча вызвала большой интерес среди учащихся. Он подтвердил важность физики, химии и математики в жизни. Надеемся, что такие встречи будут продолжаться. Мы очень благодарны всем принявшим активное участие в организации данного мероприятия!