16 октябрь - Бөтендөнья икмәк /16 октября - Всемирный день хлеба

Опубликовано: 16.10.2023

16 октябрь - Бөтендөнья икмәк көне буларак билгеләп үтелә.  Әлеге истәлекле көнне искә алып, “Алтынчәч” балалар бакчасы  тәрбиячеләре Галимова Рима Николай кызы, Мухаметшина Инзилә Рәсим кызы, Басыйрова Нурия Муллаян кызы мәктәпкә әзерлек төркеме балалары белән "Актаныш  икмәк комбинаты"на экскурсия оештырдылар. Балаларны "комбинатның кулланучылар җәмгыяте директоры Гиздатуллина Айгөл Фәрит кызы үзе каршы алып, аларга кызыклы һәм мавыктыргыч әңгәмә корды, комбинаттагы эш урыннары, һөнәр ияләре белән таныштырды. Балалар ипи пешерүче, мич янында эшләүче, икмәкнең сыйфатын тикшерүче һөнәрләре белән таныштылар. Игьтибар үзәгендә, әлбәттә,  камыр кабара торган зур казаннар, җылысы ишек төбенә кадәр килеп торучы мичләр, камыр сала торган торле формадагы тимер савытлар иде. Хуш исле, яңа гына мичтән төшкән кайнар ипидән авыз итеп, сабыйларның ипи турында: “Конфеттан да тәмле”- дигән бәяләре ипи пешерүчеләрнең күңелләренә хуш килде. Үз куллары белән эшләгән открыткалары , икмәк турында сөйләгән шигырләре  икмәк комбинатында хезмәт куйган барлык һөнәр ияләренә дә балаларның рәхмәте булып ирешсен иде.

16 октября - Всемирный день хлеба, в связи с этой памятной датой  воспитатели МБДОУ «Детский сад № 7 с.Актаныш» Галимова Рима Николаевна, Мухаметшина Инзиля Расимовна, Басырова Нурия Муллаяновна организовали для детей подготовительной к школе группы экскурсию на "Актанышский хлебокомбинат".   Радушно встретила  и    провела  для детей   интересную и увлекательную экскурсию по комбинату         Гиздатуллина Айгуль Фаритовна,  директор «Актанышского хлебокомбината». Она рассказала   детям   о профессионалах, работающих на производстве, о    процессе  приготовления хлеба,  показала оборудование, задействованное в процессе выпекания хлеба. Воспитанников особо заинтересовали    большие котлы, в которых готовится тесто, большие, выдыхающие горячий воздух печи, в которых выпекается хлеб.  Отведав вкусный, ароматный, только что испеченный   хлеб, дети    пришли к выводу, что хлеб намного вкуснее конфет. Дети воочию увидели, насколько непрост и трудоемок  процесс приготовления хлеба и как много людей  участвуют в процессе приготовления хлеба. Воспитанники и сами  отправились на хлебокомбинат не с пустыми руками, а   с памятными подарками. Открытки, сделанные   руками детей, стихи  о хлебе с благодарностью были восприняты работниками  хлебокомбината.