География укытучылары семинары / Семинар учителей географии

Опубликовано: 26.09.2023

26 сентябрь көнне Актаныш районының Югары Яхшый  мәктәбендә география укытучыларының “Укучыларның танып белү эшчәнлеген үстерү өчен стимул буларак интеграцияләнгән дәресләр" “ дигән тема астында район семинары узды. Биредә район мәгариф идарәсе методисты Маннапова Нәзлия Мәзһәб кызы, район география укытучылары методик берләшмә җитәкчесе Салихов Илнар Шәйхенур улы, район спорт һәм туризм бүлеге җитәкчесе Вәлиев Ленис Әнәс улы һәм Актаныш районының , Мөслим районының география укытучылары катнашты. Семинар Югары Яхшый мәктәбе укучыларының чыгышы белән башланып китте. Аннан соң, география укытучысы Сибатова Рәзилә Ринас кызы “Укучылар өчен интеграцияләнгән дәресләрнең әһәмияте" темасына чыгыш ясады. Семинар Рәзилә Ринас кызы әзерләгән мастер-класс белән дәвам итте. “География дәресләрендә табигый-фәнни грамоталылык буенча комплекслы биремнәр" темасына уздырылган әлеге чарада математик , табаигый-фәнни, финанс грамоталылыгы буенча биремнәр эшләнде. Мастер класста шулай ук математика укытучысы Саматов АН., инглиз теле укытучысы Кадыйрова З.И.да  катнашты. Икенче өлештә Флүнов Ә.Ф. әзерләгән Халыкара туризм көненә багышланган “Табигать ана-тормыш бишеге” дип  аталган чара үткәрелде. Әлеге Чарада 7 мәктәптән килгән командалар катнашты. Алар ТИН һәм география буенча төрле практик эшләр башкардылар. Жюри булып- география , ТИН укытучылары  торды. Вәлиев Ленис Әнәс улы җиңүче командаларга грамоталар да тапшырды.Өченче өлештә Актаныш районы география укытучыларының чыгышлары тыңланды. Галиева З.Ә. “География укытудагы проблемалар”, Шакирова Р.Р. “География дәресләрендә практик дәресләр”, Салихов И.Ш. “2024 елда ТДИ,үзгәрешләр”, Гарипова Р.Р.”География дәресләрендә уку грамоталылыгы формалаштыру алымнары”, Халиуллина М.В. «География дәресләрендә функциональ грамоталылыкны үстерү”, Маннапова Н.М.”ФООП тагы үзгәрешләр". Семинар бик эшлекле, кызыклы узды.

26 сентября в МБОУ “Верхнеяхшеевская ООШ" Актанышского района прошел районный семинар учителей географии на тему “Интегрированные уроки как стимул для развития познавательной деятельности учащихся". В мероприятии приняли участие методист районного управления образования Маннапова Назлия Мазхабовна, руководитель методического объединения учителей географии района Салихов Ильнар Шайхенурович, начальник районного отдела спорта и туризма Валиев Ленис Анасович и учителя географии Актанышского и Муслюмовского района. Семинар начался с выступления учащихся. Далее учитель географии Сибатова Разиля Ринасовна выступала на тему "Значение интегрированных уроков для учащихся". Семинар продолжался мастер-классом. На мероприятии на тему" Комплексные задания по естественнонаучной грамотности на уроках географии" были разработаны задания по математической, естественно-научной, финансовой грамотности. В мастер-классе также выступали учитель математики  Саматов А.Н., учитель английского языка Кадыйрова З. И. Во второй части было проведено мероприятие, посвященное Международному дню туризма  “Мать-природа-колыбель жизни”, подготовленное Флюновым А. Ф. В мероприятии приняли участие команды из семи школ. Они выполняли различные практические работы по ОБЖ и географии. Жюри состояло из преподавателей географии и ОБЖ. Валеев Ленис Анасович вручил грамоты командам- победителям. В третьей части были заслушаны выступления учителей географии Актанышского района. Галиева З. А. ”Проблемы в обучении географии“, Шакирова Р. Р. ”Практические занятия на уроках географии”, Салихов И. Ш. ”Изменения ОГЭ в 2024 году«, Гарипова Р. Р.  «Приемы формирования читательской грамотности на уроках географии» , Халиуллина М. В. "Развитие функциональной грамотности на уроках географии", Маннапова Н.М.  «Обновленные требования к ФООП по географии 2023-2024 учебный год» . Семинар продолжился анализом мероприятий, обменом опытом за круглым столом. Все мероприятия получили высокую оценку гостей семинара.