Гамәли өйрәнүләр / Учебная тренировка

Опубликовано: 21.09.2023

20-21 сентябрь көннәрендә «Актаныш  7нче балалар бакчасында» Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсенең төп чаралар планы нигезендә гамәли өйрәнүләр  үткәрелде.  Беренче көнне балалар бакчасы хезмәткәрләренә теоретик уку, икенче көнне практик яктан ныгыту  үткәрелде. Өйрәнүләр   гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Актаныш бүлекчәсе җитәкчесе И.М. Мортазин   җитәкчелегендә алып барылды. Бинада янгын чыкканда балаларның тормышы һәм сәламәтлеге өчен җавап бирүче кешеләрнең гамәли күнекмәләре, шулай ук балалар бакчасында тәрбияләнүчеләрне һәм хезмәткәрләрне ашыгыч эвакуацияләү, балаларны куркынычсыз урынга урнаштыру, шартлы янгынны сүндерү, беренче медицина ярдәме күрсәтү кебек практик күнекмәләр ныгытылды. Оештыручылар бәяләвенчә, гамәли өйрәнүләрдә  куелган максатларга  ирешелде, катнашучылар куелган бурычларны уңышлы үтәделәр.

20-21сентября  в МБДОУ «Детский сад № 7 с.Актаныш» в  соответствии  с планом основных мероприятий Главного управления МЧС России по РТ  была проведена учебная тренировка. В первый день было  проведено теоретическое обучение сотрудников ДОУ, во второй день -отработка практических навыков. В ходе мероприятия под  руководством начальника МЧС в Актанышском районе И.М.Муртазина были отработаны практические действия людей, отвечающих за жизнь и здоровье детей при возникновении возгорания в здании, а также экстренная эвакуация воспитанников детского сада и сотрудников, перевод и размещение детей в безопасное место, ликвидация условного возгорания, оказание первой медицинской помощи. По оценке организаторов цели тренировки были достигнуты, ее участники с поставленными задачами успешно справились.