Актаныш үзәк китапханәсенә экскурсия / Экскурсия в Актанышскую центральную библиотеку

Опубликовано: 18.09.2023

2023 нче елның 18 сентябрь көнне Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбенең 5-9 сыйныф укучылары Актаныш үзәк китапханәсенә экскурсиягә бардылар.  Укучылар китапханә тарихы һәм китап күргәзмәләре белән таныштылар, китапханәнең мөмкинлекләре турында белделәр, аның бүлекләрендә булдылар. Үз-үзеңне тоту һәм китап белән эш итү кагыйдәләрен исләренә төшерделәр. Шулай ук алар энциклопедияләр, белешмәләр, энциклопедик характердагы басмалар кергән белешмәләрне һәм әдәби китапларга багышланган буктрейлерларны зур кызыксыну белән карадылар. Укучылар китапханәчеләр тарафыннан әзерләгән табышмакларны бик теләп чиштеләр һәм викторинада катнаштылар. Китап укуга карата фикерләрен әйттеләр, укыган китапларының иң ошаган өлешләрен сөйләделәр һәм патриотик шагыйрьләрнең шигырьләрен яттан сөйләп күрсәттеләр. Бу очрашу эшлекле һәм укучылар өчен аеруча да файдалы булды.

18 сентября 2023 года учащиеся 5-9 классов МБОУ “Аккузовская ООШ” совершили экскурсию в Актанышскую центральную библиотеку. Учащиеся ознакомились с историей библиотеки и книжными выставками, узнали о возможностях библиотеки, посетили ее отделы. Вспомнили правила поведения и обращения с книгами. Также они с большим интересом рассматривали энциклопедии, справочники, издания энциклопедического характера и буктрейлеры, посвященные литературным книгам. Учащиеся с удовольствием решали подготовленные библиотекарями загадки и участвовали в викторине. Они высказали свое отношение к чтению, рассказали о самых любимых частях прочитанных книг и рассказали наизусть стихи патриотических поэтов. Эта встреча была деловой и особенно полезной для учащихся.